Prima pagină » Știri politice » INTERVIU LA „DUPĂ 20 DE ANI”. Băsescu: „Cred că acordul cu FMI va fi validat. Liderii PNL ar fi bine să nu se bage”

INTERVIU LA „DUPĂ 20 DE ANI”. Băsescu: „Cred că acordul cu FMI va fi validat. Liderii PNL ar fi bine să nu se bage”

INTERVIU LA
Invitat în emisiunea "După 20 de ani", la Pro tv, președintele Traian Băsescu a anticipat că acordul României cu Fondul Monetar Internațional va fi validat în ședința boardului din 26 iunie, chiar dacă Guvernul are mai multe restanțe față de instituțiile financiare internaționale.

Invitat în emisiunea „După 20 de ani”, la Pro tv, președintele Traian Băsescu a anticipat că acordul României cu Fondul Monetar Internațional va fi validat în ședința boardului din 26 iunie, chiar dacă Guvernul are mai multe restanțe față de instituțiile financiare internaționale.

„Cred că Boardul FMI va constata îndeplinirea criteriilor stabilite cu Guvernul și va valida cel de-al doilea acord, a acestuia în desfășurare”, a fost pronosticul lui Traian Băsescu.

favorabil în privința încheierii unui nou acord de prevenție, după încheierea celui actual, președintele a admis că există deja discuții în acest sens, dar le-a cerut liderilor PNL, opozanți ai ideii, să stea deoparte.

 „Liderii PNL au anulat un acord cu FMI în timpul Guvernului Tăriceanu, împotriva punctului meu de vedere, și au dus țara în colaps. Este bine să fie rezervați din acest punct de vedere. Ar fi bine să nu se bage măcar”, a adăugat Băsescu.

La finele lunii ianuarie Erik de Vrijer, șeful misiunii FMI în România, a subliniat că, dacă cele trei precondiții negociate în contextul amânării încheierii acordului cu două luni nu vor fi respectate până în iunie, acordul va expira și nu va mai exista niciun fel de înțelegere între România și FMI. Precondițiile impuse de se referă la reducerea arieratelor administrației locale, privatizarea CFR Marfă și listarea pe bursă a 15% din acțiunile Transgaz, singurul obiectiv îndeplinit până în prezent.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ghidul CNAS 2026: Ce analize și consultații gratuite poți face indiferent dacă ești asigurat
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Ex-soția vedetei Antena 1 s-a combinat cu multimilionarul Cosmopolis. De Sfântul Valentin, a scos-o la o înghețată
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
UE își reduce criticile la adresa lui Viktor Orbán de teama unor acuzații de interferență în alegeri
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Primele imagini cu ucigașul lui Gheorghe Chindriș. Tânărul de 26 de ani a fost capturat de forțele speciale SIAS
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Masacrul din Cușma: capriciile de vânător ale lui Ceaușescu