Prima pagină » Magazin » Buena Vista Social Club: În România, de fiecare dată, ne simțim ca la noi acasă

Buena Vista Social Club: În România, de fiecare dată, ne simțim ca la noi acasă

Buena Vista Social Club: În România, de fiecare dată, ne simțim ca la noi acasă
Membrii Orquesta Buena Vista Social Club au declarat, luni, într-o conferință de presă că, de fiecare dată când vin să concerteze în România, se simt "ca la ei acasă" și că publicul român este "foarte frumos".

Membrii Orquesta Buena Vista Social Club au declarat, luni, într-o conferință de presă că, de fiecare dată când vin să concerteze în România, se simt „ca la ei acasă” și că publicul român este „foarte frumos”.

„Este toată orchestra de data aceasta și așa vom merge în turneu. (…) Publicul este cel care ne cere mereu să venim, mereu este o atmosferă incredibilă, publicul este unul foarte frumos”, a menționat Eliades Ochoa. „De fiecare dată când venim aici, ne simțim ca la noi acasă”, a completat acesta.

Omara Portuondo a povestit că, înainte de concertul formației Buena Vista Social Club, ea a venit în România cu un alt proiect și a călătorit foarte mult în diferite regiuni ale țării.

Muzicienii și-au reamintit că, la cel mai recent concert pe care l-au susținut în România, au rămas impresionați de mulțimea de oameni care dansau salsa în sala de spectacol.

De asemenea, membrii Orquesta Buena Vista Social Club au menționat că playlist-ul concertului va include toate melodiile cunoscute, având în vedere că sunt în formație completă.

„Vom cânta toate piesele clasice, pentru că nu se întâmplă de foarte multe ori să fie și Eliade și Omara la concertele pe care le susținem”, a spus Jesus „Aguaje” Ramos.

Eliades Ochoa a adăugat că formația dorește să aducă mereu ceva nou în spectacolele pe care le susține, glumind că publicul este cel care mereu vrea să asculte doar „Chan – Chan”.

„Cum ar fi dacă din concertele Buena Vista Social Club ar lipsi ‘Chan – Chan’, ‘El carretero’ și ‘Veinte Años’. Din când în când, noi am vrea să le arătam oamenilor că avem și altceva, dar publicul nu vrea. Ei vor doar ‘Chan – Chan’, iar publicul are mereu ultimul cuvânt”, a spus râzând Eliades Ochoa.

Pe de altă parte, Ochoa a menționat că, datorită proiectului Buena Vista Social Club, muzica cubaneză a ajuns să fie cunoscută întregii lumi.

Povestind despre perioada pe care a petrecut-o în România cu primul său proiect și având foarte multe concerte în diferite orașe ale țării, Omara Portuondo a menționat că românii au un „temperament foarte simpatic”, iar la finalul conferinței de presă, ea a declarat, în limba română: „M-am simțit ca și cum eu aș fi parte din echipa lor”.

Eliades Ochoa, Omara Portuondo, Guajiro Mirabal, Barbarito Torres și ceilalți 12 instrumentiști din Orquesta Buena Vista Social Club revin în România, pentru prima dată în formulă completă, pentru două concerte unice, unul la Sala Palatului din București, marți, și a doua zi, la Sala „Horia Demian” din Cluj-Napoca.

În deschiderea concertului legendarei Orquesta Buena Vista Social Club va cânta, pentru a doua oară, Analia Selis.

Trombonul șefului de orchestră Jesus „Aguaje” Ramos a făcut, de-a lungul timpului, parte din toate înregistrările de muzică cubaneză ale casei de discuri World Circuit, iar măiestria lui interpretativă și abilitățile de dirijor i-au asigurat un loc de cinste în turneele mondiale ale legendarilor Ibrahim Ferrer, Ruben González și Omara Portuondo.

Barbarito Torres a fost conducătorul muzical al trupei Grupo Campoalegre, a cântat cu Afro-Cuban All Stars, iar pe albumul lui solo intitulat „Havana Café” i-a avut ca invitați pe Ibrahim Ferrer și Omara Portuondo.

Sunetul inconfundabil al trompetei lui Guajiro Mirabal și personalitatea lui copleșitoare i-au atras denumirea de „trompetă a Cubei”. Albumul lui „Buena Vista Social Club Presents Manuel Guajiro Mirabal” a fost nominalizat la premiile Grammy și Latin Grammy.

Concertul de la București este organizat de Fundația Phoenix, iar cel de la Cluj, de Diesel Club Events.

Biletele pentru concertul de la Sala Palatului costă între 75 de lei și 300 de lei și mai sunt disponibile pe www.bilete.ro, în oficiile Poștei Române semnalizate Bilete.ro, la Casieria Palatului Național al Copiilor București și la casieria Metrou Unirii 1 București, precum și în rețeaua Eventim, pe www.eventim.ro, în magazinele Germanos, Orange, Vodafone, Domo, la Librăriile Humanitas și Cărturești și la casa de bilete a Sălii Palatului.

Recomandarea video

Mediafax
Știri false despre „alimente contaminate din Ucraina” se răspândesc în mediul online din Polonia
Digi24
Haos pe portavionul USS Harry S. Truman. Un crucișător american a confundat propriile avioanele F/A-18 Super Hornet cu rachete inamice
Cancan.ro
SURPRIZĂ! Cine este soția lui Ciprian Ciucu, noul primar al Capitalei, și ce afaceri 'învârte'
Prosport.ro
FOTO. Catrinel Menghia și Diana Munteanu, vizite în apartamentul lui Adi Mutu: „Mi-a spus să-i zic că sunt vărul lui”
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
Mediafax
Veste bună! Sumele pentru unele beneficii sociale, virate în avans de ANPIS. Când vor ajunge banii la beneficiari
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Scenariu absurd într-o comună din Dolj: Primăria, câștigată de candidatul PSD, care în urmă cu 6 luni a fost ales primar din partea PNL
Cancan.ro
BREAKING | Anunț de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu! Familia antrenorului a venit de urgență în țară
Ce se întâmplă doctore
Transformarea uluitoare a prezentatorului celebru, după ce a slăbit spectaculos! Acum e alt om, abia l-au recunoscut apropiații
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
E legal să oprești cu avariile în fața unei farmacii sau brutării? Răspunsul oficial
Descopera.ro
Ce spune ȘTIINȚA despre oamenii care ADORĂ sensurile giratorii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Când mirodeniile valorau cât aurul: adevărata poveste a lui Vasco da Gama în India