Prima pagină » Știri » Paul Brummell a fost numit ambasador al Marii Britanii în România

Paul Brummell a fost numit ambasador al Marii Britanii în România

Diplomatul Paul Brummell a fost numit ambasador al Regatului Unit al Marii Britanii în România, succesor al actualului ambasador, Martin Harris, funcția urmând să fie preluată în august 2014.

Diplomatul Paul Brummell a fost numit ambasador al Regatului Unit al Marii Britanii în România, succesor al actualului ambasador, Martin Harris, funcția urmând să fie preluată în august 2014.

Brummell și-a început cariera diplomatică în 1987, fiind în prezent înalt reprezentant britanic în Barbados și Estul Caraibelor.

„În același timp, el este reprezentant al Marii Britanii în Comunitatea Caraibelor (CARICOM), Organizația Statelor Est-Caraibiene (OECS) și Consul General al Caraibelor Olandeze. Cariera sa diplomatică include o paletă largă de funcții, inclusiv cea de Ambasador al Majestății Sale în Turkmenistan și Kazakhstan (dar și Ambasador nonrezident în Kârgâzstan)”, se arată într-un comunicat remis agenției MEDIAFAX.

„Sunt onorat și în același timp încântat să fiu numit Ambasador al Marii Britanii în România. Este un privilegiu să am oportunitatea să îmi desfășor activitatea în România. Țările noastre împărtășesc obiective importante ca parteneriatul în cadrul Uniunii Europene și al NATO. Aștept cu interes să contribui la consolidarea relațiilor bilaterale deja foarte strânse, începând de anul viitor”, a declarat Brummell, citat în comunicat.

Ambasadorul actual al Marii Britanii, Martin Harris, va prelua un nou rol în serviciul diplomatic britanic.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Comerțul cu ridicata s-a prăbușit în ianuarie 2026. Scăderi cu 23% față de luna anterioară
Digi24
„Vreau să nu mai sufăr”. O tânăra de 25 de ani din Spania, care a trecut prin două violuri și a rămas paraplegică, a fost eutanasiată
Cancan.ro
Vortex polar. Începând de mâine, ninge 8 zile la rând în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Uniunea Europeană speră că alegerile din Ungaria vor pune capăt blocajelor lui Viktor Orban
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o RADICAL
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
În general, consumul excesiv de alcool este nociv, dar care băutură este cea mai dăunătoare?