Prima pagină » Știri externe » GALERIE FOTO: Paradă militară grandioasă la Phenian. Coreenii și-au etalat rachetele în fața liderului suprem

GALERIE FOTO: Paradă militară grandioasă la Phenian. Coreenii și-au etalat rachetele în fața liderului suprem

Coreea de Nord a prezentat, sâmbătă, rachete cu rază lungă de acțiune în cadrul unei grandioase parade ce marchează 60 de ani de la armistițiul în războiul Coreei, sub privirile liderului său Kim Jong-un și ale presei internaționale invitate cu această ocazie, relatează AFP.

Coreea de Nord a prezentat, sâmbătă, rachete cu rază lungă de acțiune în cadrul unei grandioase parade ce marchează 60 de ani de la armistițiul în războiul Coreei, sub privirile liderului său Kim Jong-un și ale presei internaționale invitate cu această ocazie, informează Mediafax, citând AFP.

Rachetele, încărcate în remorci, au traversat imensa piață Kim Il-sung din Phenian, pavată în culorile țării și unde mii de soldați și spectatori au scandat „Îl protejăm pe Kim Jong-un cu viețile noastre”, la apariția în tribună a tânărului Kim.

FOTO: Ed Jones/Mediafax Foto/AFP

Alte tipuri de rachete, tancuri, lansatoare multiple de rachete și tunuri automotoare au fost prezentate în timp ce avioane de luptă și elicoptere traversau cerul înnorat.

Kim Jong-Un, în costum mao în culori închise, a mers până la estradă pe un covor roșu, în timp ce gărzile îl salutau pe fondul muzicii militare.

FOTO: Ed Jones/Mediafax Foto/AFP

„Luptăm, luptăm, luptăm (…) pentru republica noastră”, cântau soldații.

Asupra pieței veghează figurile tutelare ale lui Kim Il-sung și fiului său Kim Jong-il, tatăl lui Kim Jong-un, ale căror portrete gigantice decorează fațada Marelui Palat de Studii ale Poporului.

FOTO: Ed Jones/Mediafax Foto/AFP

Armistițiul din 27 iulie 1953 a pus capăt celor trei ani de lupte sângeroase care au devastat Peninsula Coreeană, scindată între un Nord comunist aliat al Beijingului și Moscovei și un Sud capitalist aliat al Washingtonului.

Defilarea a fost urmărită îndeaproape în străinătate pentru a vedea dacă Phenianul a făcut progrese tangibile în programul său de dezvoltare a rachetelor balistice, așa cum pretinde.

FOTO: Ed Jones/Mediafax Foto/AFP

Ultima paradă de această anvergură organizată în capitala nord-coreeană datează din 15 aprilie anul trecut pentru a comemora nașterea fondatorului Republicii Populare Democrate Coreene (RPDC), Kim Il-sung.

Cei 60 de ani de armistițiu sunt sărbătoriți într-un moment în care cele două Corei încearcă să calmeze durabil tensiunile apărute după un tir reușit de rachetă, considerat de Seul drept un test de rachetă intercontinentală, un nou test nuclear și amenințări repetate cu atacuri împotriva inamicilor.

FOTO: Ed Jones/Mediafax Foto/AFP

În punctul culminant al acestor tensiuni, Nordul a anunțat în martie ruperea unilaterală a armistițiului semnat sub egida ONU, declarând că nu se mai simte legat de el. Dar Seulul a respins permanent această fanfaronadă fără consecințe.

Sâmbătă, Choe Ryong-Hae, militarul cu cel mai înalt grad din armata nord-coreeană, a glorificat „istoria mândră și victorioasă” scrisă de dinastia Kim.

FOTO: Ed Jones/Mediafax Foto/AFP

„Respectatul lider Kim Jong-un a ridicat nivelul armatei noastre și al solidarității în rândul poporului”, a declarat el.

„Un mediu pașnic este mai important decât orice altceva pentru țara noastră, care aspiră la construirea economiei sale și la ameliorarea vieții poporului său”, a continuat oficialul, amenințând: Coreea de Nord trebuie să fie „pregătită să respingă orice atac din exterior”.

FOTO: Ed Jones/Mediafax Foto/AFP

Vicepreședintele chinez Li Yuanchao, care a avut întrevederi în această săptămână cu Kim Jong-un, era prezent în tribuna de onoare.

În cursul războiului Coreei (1950-1953), China a trimis sute de mii de soldați în peninsulă, „valuri umane” care au obligat trupele generalului american Douglas MacArthur, ce a invadat Nordul, să se replieze.

FOTO: Ed Jones/Mediafax Foto/AFP

Acest episod este considerat un simbol al relațiilor strânse între cele două țări, calificate de Mao „la fel de apropiate pe cât sunt buzele de dinți”.

Dar aceste relații s-au deteriorat în ultimele luni.

FOTO: Giles Hewitt/Mediafax Foto/AFP

China își ascunde din ce în ce mai puțin agasarea generată de vecinul său turbulent și de fanfaronada sa nucleară.

Noul președinte chinez Xi Jinping, născut înainte de armistițiul din 1953, a adoptat un ton neobișnuit de dur, declarând în aprilie că nu îi va tolera pe cei „care provoacă haos în scopuri egoiste”, cuvinte considerate ca vizând Coreea de Nord – chiar dacă țara nu a fost nominalizată.

Potrivit agenției China Nouă, Li Yuanchao i-a spus lui Kim Jong-un că Beijingul va acționa în vederea reluării negocierilor pe tema denuclearizării Peninsulei Coreene.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce scrie presa maghiară de tratamentul primit de FK Miercurea Ciuc în România
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Planul AUR pentru revigorarea pensiilor. Legea care îi ajută pe toți pensionarii din România
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Diana Buzoianu îi răspunde lui Florin Prunea după acuzațiile de „videochat”: „Genul ăsta de atac furibund arată disperarea”
Mediafax
Fosta iubită a unui cântăreț celebru, acuzată că a pus la cale uciderea lui
Click
Horoscop vineri, 22 mai. Leii au o zi specială, iar Balanțele trăiesc clipe magice alături de partenerul lor
Digi24
„Ceva s-a întâmplat cu ea”. O membră a juriului din Moldova explică de ce a primit România doar 3 puncte la Eurovision
Cancan.ro
Momente ULUITOARE la priveghiul femeii din Sibiu care și-a UCIS mama. Amiana a fost ABANDONATĂ
Ce se întâmplă doctore
Cum arată astăzi „Geta” din Liceenii. Cesonia Postelnicu are 58 de ani! Cu ce se ocupă în prezent
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
Mici șocuri de la lentilele de contact ar putea ameliora depresia