Prima pagină » Știri externe » Cel puțin 16 membri ai Gărzii Regale marocane, morți într-un accident rutier

Cel puțin 16 membri ai Gărzii Regale marocane, morți într-un accident rutier

Șaisprezece membri ai Gărzii Regale marocane au murit, iar alți 42 au fost răniți sâmbătă dimineața într-un accident rutier în apropiere de Al-Hoceima, unde mergeau cu scopul de a pregăti o vizită a regelui Mohammed al VI-lea, potrivit unei surse spitalicești, relatează AFP.

Șaisprezece membri ai Gărzii Regale marocane au murit, iar alți 42 au fost răniți sâmbătă dimineața într-un accident rutier în apropiere de Al-Hoceima, unde mergeau cu scopul de a pregăti o vizită a regelui Mohammed al VI-lea, potrivit unei surse spitalicești, relatează AFP.

Vehiculul la bordul căruia se aflau a căzut într-o prăpastie adâncă de aproximativ 200 de metri. Autocarul îi transporta de la Tétouan (nord) la Al-Hoceima, au declarat pentru AFP surse de la spitalul la care au fost transportate victimele. Sursele citate nu au oferit alte precizări.

Regele urmează să efectueze, în următoarele 24 de ore, o vizită în această regiune, a anunțat un oficial din provincia Al-Hoceima, contactat telefonic de AFP.

Suveranul prezida sâmbătă, la Rabat, o ceremonie anuală de depunere a jurământului, marcând 14 ani de la urcarea sa pe tron.

Această ceremonie, care se desfășoară anual cu ocazia zilei monarhiei, este contestată de activiști din cadrul Mișcării 20 februarie, care reclamă reforme politice profunde în Maroc.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur