Prima pagină » Economic » Cursul BNR a urcat urcat ușor, la 4,4567 lei/euro

Cursul BNR a urcat urcat ușor, la 4,4567 lei/euro

Cursul BNR a urcat urcat ușor, la 4,4567 lei/euro
Cotațiile monedei naționale au oscilau ușor sub 4,46 lei/euro în prima parte a sesiunii interbancare de vineri, astfel că Banca Națională a României (BNR) a publicat un curs de referință în creștere cu 0,58 bani, la 4,4567 lei/euro.

Cotațiile monedei naționale au oscilau ușor sub 4,46 lei/euro în prima parte a sesiunii interbancare de vineri, astfel că Banca Națională a României (BNR) a publicat un curs de referință în creștere cu 0,58 bani, la 4,4567 lei/euro, potrivit Mediafax.

În sesiunea precedentă, cursul a fost de 4,4509 lei/euro.

Leul a corectat o parte din câștigul de joi și în raport cu dolarul american, iar cursul de referință a urcat cu 1,22 bani, de la 3,2838 lei/dolar la 3,2960 lei/dolar.

Totodată, rata de schimb leu/franc elvețian a crescut de la 3,6091 lei/franc la 3,6182 lei/franc.

Ratele de schimb leu/dolar și leu/franc elvețian sunt calculate de BNR în funcție de paritatea leu/euro și cotațiile de schimb euro/dolar și euro/franc elvețian.

Cotațiile monedei naționale au urcat în jurul nivelului de 4,46 lei/euro la începutul sesiunii interbancare de vineri, în creștere cu un ban față de nivelul de la finalul ședinței precedente, când băncile cotau euro la 4,4490 – 4,4510 lei.

În prima parte a zilei, cotațiile au oscila ușor sub 4,46 lei/euro, într-o piață calmă, spun dealerii.

Dobânzile afișate de băncile comerciale pentru depozitele atrase (ROBID) și plasate (ROBOR) în lei pe termen de o zi au coborât la 1,06 – 1,56%, de la 1,13 – 1,63% pe an joi. Randamentele afișate pentru plasamentele cu scadență la o săptămână urcat însă ușor, la 2,49 – 2,99%, în creștere de la 2,22 – 2,72% pe an în ziua precedentă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viktor Orban numește care este adevărata amenințare pentru Ungaria: „O sursă de pericol iminent”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Prințul William îl voia pe Andrew alungat din familia regală „înainte ca situația să se agraveze”, după interviul despre relația acestuia cu Epstein
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cum s-a transformat un deșert din nord-vestul Chinei într-un uriaș rezervor natural de carbon?