Prima pagină » Știri » Dosarul lui Dragnea a ajuns pe masa lui Kovesi. La scurt timp, Lucian Papici, procurorul DNA care a instrumentat dosarul, a fost REVOCAT de Procurorul General Tiberiu Nițu

Dosarul lui Dragnea a ajuns pe masa lui Kovesi. La scurt timp, Lucian Papici, procurorul DNA care a instrumentat dosarul, a fost REVOCAT de Procurorul General Tiberiu Nițu

Liviu Dragnea este la un pas de trimiterea în judecată în dosarul referendumului. Procurorul de caz a finalizat dosarul și l-a înaintat șefei DNA, Laura Codruța Kovesi care, procedural, trebuie să-și dea avizul de conformitate li să-l înainteze Curții Supreme, au declarat pentru gândul surse judiciare.

Liviu Dragnea este la un pas de trimiterea în judecată în dosarul referendumului. Procurorul de caz a finalizat dosarul și l-a înaintat șefei DNA, Laura Codruța Kovesi, care, procedural, trebuie să-și dea avizul de conformitate înainte să-l înainteze Curții Supreme, au declarat pentru gândul surse judiciare.

La scurt timp după ce dosarul a ajuns la Kovesi, procurorul care s-a ocupat de caz, Lucian Papici, a fost înlocuit din funcție. Surse judiciare au declarat pentru gândul, că, în cursul după amiezii de miercuri, procurorul general Tiberiu Nițu i-a revocat lui Papici delegarea de la șefia secției I a DNA. În locul său a fost numită procuroarea Iuliana Bendeac care are vechime de doi ani în DNA. Ea se ocupă de dosarul șantajului de la Antena Group, în care Dan Voiculescu și fiica sa, Camelia, au fost trimiși în judecată.

Papici fusese delegat pe funcție în urmă cu o săptămână chiar de Nițu. Tot astăzi a fost demis și adjunctul lui Papici, Mariana Alexandru, în locul său fiind numit procurorul Viorel Cerbu.

Papici și Alexandru au anchetat sau coordonat investigarea unor dosare precum cele ale fostului premier Adrian Năstase, rețeaua Voicu și dosarul Valiza – Gigi Becali.

Foto: Lucian Papici

De ce cercetat Dragnea

Procurorii au început urmărirea penală față de Nicolae Liviu Dragnea, pentru folosirea influenței sau autorității de către o persoană care deține o funcție de conducere într-un partid, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite, asociere pentru săvârșirea de infracțiuni, instigare la violarea prin orice mijloace a secretului votului de către membrii biroului electoral al secției de votare ori de către alte persoane, instigare la promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase în scopul de a determina alegătorul să voteze în cadrul referendumului.

Liviu Dragnea, în calidate de președinte al Consiliului Județean Teleorman, și-ar fi folosit autoritatea și influența în scopul obținerii unei prezențe de minimum 60% la votul de la referendum, care să garanteze validarea acestuia, potrivit DNA.

Astfel, Dragnea ar fi inițiat o asociere formată din numeroase persoane (președinți și membri ai secțiilor de votare coordonați de responsabili locali și județeni, președinți de organizații județene și locale, precum și primari ai partidului), iar scopul asocierii era săvârșirea de infracțiuni prevăzute de Legea nr. 3/2000 privind organizarea și desfășurarea referendumului.

„În acest sens, a fost utilizat un sistem informatic complex ce permitea unui număr restrâns de persoane să obțină, în timp real, informații despre numărul de votanți și modul cum s-a votat în secțiile de votare. Astfel, oră de oră, coordonatorii partidului aveau reprezentarea prezenței la urne, identificând secțiile de vot cu prezență slabă”, preciza DNA.

Sistemul informatic a asigurat comunicarea de date, mesaje, ordine și recomandări cu conținut ilicit, destinate coordonatorilor sau membrilor secțiilor de votare și altor persoane, în vederea măririi artificiale a numărului de votanți, mai arătau procurorii.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Selecționerul Egiptului ar fi leșinat încercând să oprească o păruială între cele două soții ale sale
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Detalii cutremurătoare despre drama medicului rezident care s-a sinucis. Ce se întâmpla în viața lui
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană