Prima pagină » Știri » Mandat de arestare pentru unul dintre elevii care și-au talhărit un coleg de liceu într-o scară de bloc, după ce l-au amenințat cu bătaia

Mandat de arestare pentru unul dintre elevii care și-au talhărit un coleg de liceu într-o scară de bloc, după ce l-au amenințat cu bătaia

Mandat de arestare pentru unul dintre elevii care și-au talhărit un coleg de liceu într-o scară de bloc, după ce l-au amenințat cu bătaia
Elevul de 16 ani de la Liceul Sportiv din Constanța care la începutul acestei săptămâni și-a tâlhărit un coleg de liceu, pe care l-a luat din curtea școlii și l-a dus într-o scară de bloc, amenințându-l cu bătaia, a fost arestat, iar complicele acestuia, elev și el, este cercetat în libertate.

Elevul de 16 ani de la Liceul Sportiv din Constanța care la începutul acestei săptămâni și-a tâlhărit un coleg de liceu, pe care l-a luat din curtea școlii și l-a dus într-o scară de bloc, amenințându-l cu bătaia, a fost arestat, iar complicele acestuia, elev și el, este cercetat în libertate.

Adolescentul de 16 ani, elev în clasa a X-a la Liceul cu Program Sportiv „N. Rotaru” din Constanța, a fost dus la Judecătoria Constanța, miercuri seară, cu propunerea de arestare preventivă sub acuzația de tâlhărie.

Magistrații au emis pe numele adolescentului un mandat de arestare pentru 19 zile, în prezent băiatul aflându-se în arestul Poliției Județene Constanța.

Complicele adolescentului, un băiat de 15 ani de la același liceu, este cercetat în libertate pentru complicitate la tâlhărie.

Luni, după terminarea orelor de curs, cei doi elevi de la Liceul cu Program Sportiv „N. Rotaru” din Constanța și-au amenințat un coleg din clasa a X-a cu un box metalic și l-au obligat să urce într-un autobuz cu care au mers într-un alt cartier al orașului. Ajunși pe Aleea Egretei din municipiu, cei doi adolescenți l-au forțat pe colegul lor să intre în scara unui bloc, iar apoi, amenințându-l că-l vor lovi cu boxul metalic, i-au luat telefonul mobil în valoare de 1.800 de lei.

Părinții elevului păgubit au sesizat conducerea unității școlare, care, împreună cu polițiștii, i-au identificat pe cei doi elevi. Aceștia vânduseră deja telefonul mobil, dar polițiștii l-au recuperat de la cumpărător și i l-au predat elevului tâlhărit.

Cazul a fost preluat de către procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, care au dispus începerea urmăririi penale împotriva celor doi adolescenți, iar cel mai mare dintre ei a fost reținut pentru 24 de ore.

Conducerea Liceului Sportiv „N. Rotaru” a anunțat Inspectoratul Școlar Județean Constanța despre incident și a precizat că o decizie în acest caz va fi luată în comisia de disciplină, după ce anchetatorii vor termina cercetările și în funcție de decizia instanței.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marea Neagră înaintează pe Dunăre. Apa sărată poate ajunge la 25 km în interiorul Deltei. Pericol pentru apa potabilă
Digi24
Vladimir Kliciko, mesaj sfâșietor după moartea lui Hayden Panettiere. Ce a spus despre relația lor
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
„Fac pariu că o să legalizeze drogurile”
Click
Coreeanul care și-a lăsat țara natală pentru România. Ce afacere inedită a pus pe picioare în Prahova
Digi24
Un elvețian a intrat în România cu o mașină de 200.000 de euro. Polițiștii de frontieră l-au urmărit și i-au confiscat-o
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza, apariție fără inhibiții la 56 de ani! Ținuta din plasă care a atras toate privirile. Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Câinii pot „citi” emoțiile oamenilor. Creierul lor distinge chiar și supărarea