Prima pagină » Magazin » Măsura prin care autoritățile din New York vor să combată fumatul în rândul tinerilor

Măsura prin care autoritățile din New York vor să combată fumatul în rândul tinerilor

Măsura prin care autoritățile din New York vor să combată fumatul în rândul tinerilor
Autoritățile din New York au interzis vânzarea de țigări persoanelor care nu au împlinit vârsta de 21 de ani

Autoritățile din New York au interzis vânzarea de țigări persoanelor care nu au împlinit vârsta de 21 de ani. Decizia a fost luată de primarul metropolei, Michael Bloomberg, drept măsură de a reduce numărul fumătătorilor tineri.

„În acest secol un miliar de persoane vor murit la nivel mondial din cauza fumatului. Noi vrem ca nimeni să nu mai moară din cauza acestui viciu”, a spus primarul New York-ului.

Este primul mare oraș american care modifică vârsta minimă a celor care pot cumpăra produse din tutun, notează site-ul euronews.com. Până în prezent, în New York era interzisă vânzarea de țigări persoanelor care nu au împlinit 18 ani.  Interdicția include și vânzarea țigărilor electronice și a tutunului de rulat.

New York are deja legi deosebit de stricte privind consumul de tutun. Este interzis fumatul în baruri, restaurante, parcuri, piețe și pe plajele orașului. Taxele pentru comercializarea țigărilor sunt de asemenea cele mai mari din Statele Unite.

În plus, există și măsuri de limitare a ofertelor promoționale și reducerilor, prin care se stabilește un preț minim de aproape 11 dolari pentru un pachet de țigarete. Legea urmează să intre în vigoare în următoarele șase luni.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Marii producători de alimente din lume renunță la coloranții artificiali, dar ce înseamnă asta cu adevărat?