Prima pagină » Sport » Premii totale de 462.350 de lei din partea MTS pentru lotul național de gimnastică aerobică

Premii totale de 462.350 de lei din partea MTS pentru lotul național de gimnastică aerobică

Premii totale de 462.350 de lei din partea MTS pentru lotul național de gimnastică aerobică
Ministerul Tineretului și Sportului a acordat, vineri, premii în valoare totală de 462.350 de lei sportivilor și antrenorilor lotului național de gimnastică aerobică pentru medaliile obținute în acest an la Jocurile Mondiale și Campionatele Mondiale.

Ministerul Tineretului și Sportului a acordat, vineri, premii în valoare totală de 462.350 de lei sportivilor și antrenorilor lotului național de gimnastică aerobică pentru medaliile obținute în acest an la Jocurile Mondiale și Campionatele Mondiale.

Ministrul Tineretului și Sportului, Nicolae Bănicioiu, a anunțat că Hotărea de Guvern 1147 a fost modificată pentru ca medaliații de la Jocurile Mondiale să poată fi recompensați financiar. „România este pe primul loc în elita gimnasticii aerobice mondiale și europene, iar pentru noi, faptul că am reușit în sfârșit să îi premiem și cu bani pe acești sportivi este un prilej de bucurie. Eu cu doamna secretar de stat Tocală am reușit să modificăm Hotărârea de Guvern 1147 care nu ne dădea voie să premiem rezultatele de la Jocurile Mondiale. Dar am reușit să intrăm în normalitate. Eu am fost asigurat că banii vor intra luni”, a spus Bănicioiu în cadrul festivității de premiere.

Secretarul de stat Carmen Tocală a declarat că lotul național de gimnastică aerobică merită bonusul primit din partea MTS pentru rezultatele obținute. „Am făcut tot posibilul ca performanța din sportul românesc să aibă un bonus. Gimnastica aerobică a adus de-a lungul timpului numai bucurii și merită acest bonus. Față de anii trecuți, premierea este de trei ori mai mare. Astfel, în total se acordă 227.850 de lei pentru rezultatele de la Campionatul European și 234.500 de lei pentru cele de la Jocurile Mondiale. Și sportivii și antrenorii de la gimnastică aerobică sunt oameni perseverenți, își doresc să ajungă la nivelul gimnasticii artistice, ceea ce se va întâmpla o dată cu trecerea acestei ramuri la Jocurile Olimpice”, a menționat Tocală.

Antrenoarea lotului național gimnastică aerobică, Maria Fumea, a declarat că nu era normal ca rezultatele de la Jocurile Mondiale, a doua competiție ca valoare după Jocurile Olimpice, să nu fie recompensate. „Noi participăm de trei ediții la Jocurile Mondiale, cotat drept cel mai important concurs după Jocurile Olimpice. Așadar înaintea Campionatelor Mondiale sau Europene. Acum, în sfârșit, aceste Jocuri Mondiale se regăsesc ca premiere în Hotărârea de Guvern. Și se aplică nu numai gimnasticii aerobice, ci tuturor sporturilor neolimpice. Este extraordinar ca toți acești sportivi să primească o recompensă”, a precizat Fumea.

Medaliații lotul național de gimnastică aerobică la Jocurile Mondiale și Campionatele Europene sunt: Andrea Bogati (șase medalii – două de aur, patru de argint), Maria Bianca Becze (șase medalii – trei de aur, trei de argint), Diana Deac (patru medalii – una de aur, trei de argint), Anca Surdu (șase medalii – două de aur, patru de argint), Corina Constantin (șase medalii – trei de aur, trei de argint), Marius Petruse (patru medalii – trei de aur și una de argint), Cristian Iordan (o medalie de argint) și Mircea Zamfir (două medalii de argint).

Recomandarea video

Mediafax
Unde trăiesc femeile cel mai mult: Top 10 țări cu cea mai mare longevitate
Digi24
VIDEO Suma exorbitantă pe care Kevin McCallister din „Singur acasă 2” ar plăti-o astăzi la Plaza, hotelul lui Donald Trump
Cancan.ro
A deschis succesiunea pentru averea Rodicăi Stănoiu?! L-am fotografiat pe 'puișorul' ministresei la notariat!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă prezentatore TV e din nou însărcinată!
Adevarul
De ce suntem mereu pe ultimul loc în Europa? „Avem cel mai mare consum de divertisment ieftin: TikTok 12 ore/zi”
Mediafax
Care sunt orele de liniște la bloc în weekend. Ce reguli stricte sunt pentru programul de liniște
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
„Era ca un abator”. O rusoaică povestește grozăviile de pe frontul din Ucraina, pe care i le-a arătat fiul său pe telefon
Cancan.ro
Artistul celebru care a fost masat de femeile depistate cu lepră la Cluj! Cele două și-au oferit serviciile la UNTOLD
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
Obiectul interstelar 3I/ATLAS transportă CEVA, anunță NASA
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Everest, Chimborazo, Mauna Kea: care este cu adevărat cel mai înalt munte din lume?