Prima pagină » Știri » Suceava: Două persoane au murit după ce un copac rupt de vânt a căzut peste ele

Suceava: Două persoane au murit după ce un copac rupt de vânt a căzut peste ele

Suceava: Două persoane au murit după ce un copac rupt de vânt a căzut peste ele
Două persoane, o femeie în vârstă de 80 de ani și un bărbat în vârstă de 65 de ani, au fost grav rănite, sâmbătă dimineață, în localitatea suceveană Zaharești, după ce, din cauza vântului puternic, un copac a căzut peste cei doi, femeia murind la scurt timp, iar bărbatul ulterior.

Două persoane, o femeie în vârstă de 80 de ani și un bărbat în vârstă de 65 de ani, au fost grav rănite, sâmbătă dimineață, în localitatea suceveană Zaharești, după ce, din cauza vântului puternic, un copac a căzut peste cei doi, femeia murind la scurt timp, iar bărbatul ulterior.

Potrivit primelor informații, cele două persoane, o femeie din Zaharești, în vârstă de 80 de ani, și un bărbat din Suceava, în vârstă de 65 de ani, au mers sâmbătă, în apropierea casei femeii unde se afla un copac pe care îl pregătiseră pentru a fi tăiat, iar cei doi ar fi renunțat să-l taie întrucât au considerat că din cauza vântului puternic există riscul ca acesta să cadă peste casă.

În timp ce se aflau în zonă, copacul s-a rupt și a căzut peste cei doi, rănindu-i grav.

Ambele persoane au fost transportate cu mașina unui nepot spre ambulanțele care se îndreptau spre locul incidentului, fiind preluate în stare de stop cardio-respirator, a declarat șeful ISU Suceava, col. Dan Hoffman.

Celor două persoane li s-au făcut manevre de resuscitare în ambulanțe, dar femeia a fost declarată decedată după aproape o oră în care s-a încercat resuscitarea. Echipajele de intervenție au continuat resuscitarea bărbatului inclusiv în Unitatea de Primire a Urgențelor din SJU Suceava, dar și acesta a fost declarat mort.

Hoffman a declarat că urmează ca Poliția să stabilească cu exactitate cauzele care au provocat acest accident.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Distrugeri în lanț la instalații eoliene din România. Investitorii cer intervenția autorităților
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Ei sunt cei 10 finaliști Eurovision România 2026. TVR a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase sportive a trădat SUA pentru China! A ales să concureze la Jocurile Olimpice pentru țara părinților nu pentru țara ei natală
Adevarul
„Sultanul“ Erdogan își pregătește fiul pentru a prelua conducerea Turciei. Scenarii pe culoarele puterii de la Ankara
Mediafax
Misiune istorică. O rachetă europeană a decolat spre spațiu cu 32 de sateliți la bord
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
„Răspunsul NATO va fi devastator”. Rutte spune ce se va întâmpla în cazul unui război cu Rusia
Cancan.ro
Primele imagini de la priveghiul lui Sorin și a Dianei Iacob 😢 Obiectul pe care l-a pus familia în sicriul cu trupul neînsuflețit al fetiței lor
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele în plus! Ce dietă strictă urmează
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Cel mai familist model Dacia (facelift 2026) poate fi comandat în România. În duel direct cu Citroen
Descopera.ro
O navă spațială dispărută de 60 de ani ar fi fost regăsită!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
„Pierderile sunt teribile”: Câți soldați ruși au murit pe frontul din Ucraina?