Prima pagină » Știri externe » Mihail Hodorkovski susține că nu și-a recunoscut vinovăția în cererea de grațiere

Mihail Hodorkovski susține că nu și-a recunoscut vinovăția în cererea de grațiere

Fostul magnat și critic al Kremlinului Mihail Hodorkovski a confirmat trimiterea unei cereri de grațiere președintelui rus Vladimir Putin, explicând însă că nu a recunoscut vinovăția în document și salutând rolul jucat de fostul șef al diplomației germane Hans-Dietrich Genscher în eliberarea sa.

Fostul magnat și critic al Kremlinului Mihail Hodorkovski a confirmat trimiterea unei cereri de grațiere președintelui rus Vladimir Putin, explicând însă că nu a recunoscut vinovăția în document și salutând rolul jucat de fostul șef al diplomației germane Hans-Dietrich Genscher în eliberarea sa.

„Pe 12 noiembrie, m-am adresat președintelui rus pentru a-i cere grațierea din rațiuni familiale; sunt mulțumit că am primit un răspuns pozitiv. Nu s-a pus problema recunoașterii vinovăției”, a declarat Hodorkovski într-un comunicat.

„Îi mulțumesc domnului Hans-Dietrich Genscher pentru rolul personal jucat în viața mea”, a adăugat Hodorkovski.

Cancelarul Germaniei, Angela Merkel, a admis că Berlinul „a lucrat în culise” pentru eliberarea lui Mihail Hodorkovski. „Fostul ministru german de Externe Hans-Dietrich Genscher s-a ocupat în mod intens, în culise, de dosarul Hodorkovski”, a declarat purtătorul de cuvânt al cancelarului german.

Fostul magnat și critic al Kremlinului Mihail Hodorkovski, grațiat de președintele rus Vladimir Putin, a sosit vineri după-amiază pe Aeroportul Schönefeld din Berlin. Mama lui Mihail Hodorkovski beneficiază de tratament medical în capitala Germaniei. Cancelarul Germaniei, Angela Merkel, a exprimat satisfacție pentru eliberarea lui Hodorkovski. „Mă bucur pentru eliberarea lui”, a spus Merkel. Niciun alt lider european nu a comentat eliberarea lui Hodorkosvki, în contextul tensiunilor între UE și Rusia pe fondul crizei ucrainene.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Revoltă în serviciile secrete americane. CIA și FBI blochează un plan controversat al lui Donald Trump, temându-se de un risc catastrofal
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Horoscop joi, 2 iulie. Leii primesc o propunere atractivă, iar Scorpionii au o zi productivă
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Unde pleci în vacanță dacă vrei să scapi de caniculă?