Prima pagină » Știri externe » Suedia critică România pentru lipsa de acțiune privind romii

Suedia critică România pentru lipsa de acțiune privind romii

Suedia critică România pentru lipsa de acțiune privind romii
Ministrul suedez pentru Integrare, Erik Ullenhag, a criticat marți incapacitatea României de a folosi fondurile Uniunii Europene destinate integrării romilor, relatează AFP.

Ministrul suedez pentru Integrare, Erik Ullenhag, a criticat marți incapacitatea României de a folosi fondurile Uniunii Europene destinate integrării romilor, relatează AFP.

„Este profund șocant că acordăm fonduri pe care statele membre nu le solicită”, a afirmat ministrul pentru agenția de presă TT.

„Este profund preocupant că România, de exemplu, nu solicită fondurile UE existente pentru a îmbunătăți situația romilor”, a adăugat ministrul.

Ministrul Ullenhag a fost întrebat despre un editorial privind romii publicat de doi membri ai formațiunii sale – Partidul Liberal -, un consilier muncipal din Stockholm, Lotta Edholm, și un candidat la alegerile europene, Erik Scheller.

Titlul editorialului, publicat de cotidianul local de mare tiraj Dagens Nyheter, este: „Să-i lăsăm pe români să plătească factura”.

„Guvernul român poate face mai mult pentru a ajuta populația de etnie romă”, consideră autorii articolului.

„Trebuie să oferim condiții de viață decente tuturor, indiferent de origine sau etnie (…) Dar, pentru România și alții îndemnul trebuie să fie clar: trebuie să plătiți pentru a le oferi concetățenilor voștri o viață decentă, fie printr-o protecție socială care să fie accesibilă tuturor cetățenilor, fie pentru că vă vom trimita factura”, conchid cei d politicieni suedezi.

România întâmpină dificultăți binecunoscute în absorbția fondurilor UE, notează AFP, care menționează că Bucureștiul a cheltuit doar 26,5% din fondurile alocate pentru perioada 2007-2013.

Comisarul european pentru afaceri sociale și integrare, Laszlo Andor, a cerut în mai multe rânduri Bucureștiului să dea dovadă de o mai mare determinare privind politica referitoare la romi.

Percepția că majoritatea cerșetorilor din Suedia sunt romi este larg răspândită în rândul populației, însă aceasta este greu de susținut cu cifre, în contextul în care nu au fost realizate statistici.

Datele publicate de Ministerul suedez al Afacerilor Sociale privind situația cetățenilor UE menționează existența a 370 de persoane fără adăpost la sfârșitul anului 2012, „majoritatea” dintre acestea fiind români.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Orbán: Aderarea Ucrainei la UE până în 2027 ar aduce războiul în Europa
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Moartea căpitanului Emil Seftiuc într-un port din Turcia, învăluită în mister: 'N-au mai văzut așa ceva nici lucrătorii de la morgă'
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase sportive a trădat SUA pentru China! A ales să concureze la Jocurile Olimpice pentru țara părinților nu pentru țara ei natală
Adevarul
Primele imagini cu fiul lui Ramzan Kadîrov după accidentul în care a fost implicat. Adam, vizibil schimbat
Mediafax
O țară în care s-au născut zeci de mii de copii români anunță o alocație de 200 de euro
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
„Răspunsul NATO va fi devastator”. Rutte spune ce se va întâmpla în cazul unui război cu Rusia
Cancan.ro
Acuzații dure la andresa Antena 1 după ce Zmărăndescu & soția au fost salvați pentru a 5-a oară de la eliminare: 'Cum este posibil ca producătorii să favorizeze în asemenea hal o echipă?'
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele în plus! Ce dietă strictă urmează
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Ninsori timp de 11 zile în România: șoferii, avertizați privind drumurile afectate
Descopera.ro
O navă spațială dispărută de 60 de ani ar fi fost regăsită!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?