Prima pagină » Magazin » STUDIU. Unul din doi francezi recunoaște că a fost infidel

STUDIU. Unul din doi francezi recunoaște că a fost infidel

STUDIU. Unul din doi francezi recunoaște că a fost infidel
Peste jumătate din bărbați și aproape o treime dintre femeile din Franța recunosc faptul că au fost infideli, relevă un studiu realizat recent de IFOP (Institut Français d'Opinion Publique).

Peste jumătate din bărbați și aproape o treime dintre femeile din Franța recunosc faptul că au fost infideli, relevă un studiu realizat recent de IFOP (Institut Français d’Opinion Publique). Astfel, procentul celor care și-au înșelat cel puțin o dată partenera sau partenerul a crescut de la 19% în anii 1970, la 40% în prezent.

Cu toate acestea, 63% dintre femeile și bărbații francezi sunt de părere că este posibil să rămână în continuare îndrăgostiți de cei sau cele cu care au o relație stabilă, chiar dacă aceștia le-au trădat încrederea la un moment dat.

Potrivit sursei citate, cei mai infideli (66%) sunt bărbații cu vârsta de peste 50 de ani, cu cariere solide, în vreme ce în cazul bărbaților cu orientare politică de stânga procentul este de 45%.

„În vremurile noastre există mult mai multe tentații în jur, deci oamenii au mai mulți parteneri”, a explicat cercetătorul Francois Kraus, unul dintre cei care s-au ocupat de realizarea studiului.

„Femeile sunt mai prezente acum în mediile de lucru, intră în contact cu alți bărbați, există totodată și componenta aceasta media și a rețelelor de socializare, ceea ce înseamnă că oamenii pot comunica mai mult în privat. Cel mai interesant este însă faptul că mai mult de unul din trei francezi spun că sunt pregătiți să înșele, atâta timp cât au siguranța că nu vor fi descoperiți”, a continuat specialistul.

În plus, un studiu realizat în anul 2013 de către Pew Research Center a demonstrat că adulții din Franța sunt printre cei mai îngăduitori din lume atunci când vine vorba de infidelitate.

Aproximativ 47% dintre francezi califică trădarea partenerului drept „inacceptabilă”, în timp ce procentul este de 55% în Marea Britanie, 60% – Germania, 64% – Spania, 65% – Italia și 84% – SUA.

Recomandarea video

Mediafax
Viktor Orban numește care este adevărata amenințare pentru Ungaria: „O sursă de pericol iminent”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cumpără acum, regretă mai târziu: cum funcționează shoppingul compulsiv online