Prima pagină » Economic » Cursul BNR a coborât la cel mai redus nivel de la jumătatea lunii decembrie

Cursul BNR a coborât la cel mai redus nivel de la jumătatea lunii decembrie

Cursul BNR a coborât la cel mai redus nivel de la jumătatea lunii decembrie

Moneda națională s-a apreciat semnificativ în prima parte a sesiunii interbancare de marți, astfel că Banca Națională a României (BNR) a publicat un curs de referință de 4,4589 lei/euro, cu 3,46 bani mai redus, ajungând astfel la cel mai redus nivel de la jumătatea lunii decembrie.

O rata de schimb inferioară celei de marți, de 4,4537 lei/euro, a fost publicată de banca centrală la 16 decembrie.

În sesiunea precedentă, cursul a fost de 4,4935 lei/euro.
Leul s-a apreciat cu 1,78% în ultimele șase ședințe, mișcare susținută săptămâna trecută de intervenții indirecte ale băncii centrale, potrivit dealerilor.

În același timp, leul s-a apreciat și în raport cu dolarul american, cursul de referință coborând cu 2,8 bani, la 3,2984 lei/dolar.

Cursul de referință leu/franc elvețian a scăzut de la 3,6763 lei/franc la 3,6493 lei/franc.
Ratele de schimb leu/dolar și leu/franc elvețian sunt calculate de BNR în funcție de paritatea leu/euro și cotațiile de schimb euro/dolar și euro/franc elvețian.
În debut, euro a fost cotat la 4,49 lei, nivel similar cu cel de la finalul zileiprecedente, când băncile cotau euro la 4,4900 – 4,4915 lei.

În prima parte a zilei, cursul a coborât treptat sub 4,46 lei/euro, cel mai probabil condus de închiderea pariurilor împotriva monedei locale, potrivit dealerilor.
Valutele din regiune consemnau aprecieri de până la 1% la începutul zilei, după ce săptămâna trecută s-au depreciat semnificativ, jucătorii ieșind de pe mai multe piețe emergente, din cauza dobânzilor reduse.

Unii dealeri consideră că leul beneficiază de sentimentul pozitiv din piețele vecine, având în vedere că și dobânzile de pe piața monetară locală se situează la un nivel atractiv.
Intervențiile indirecte ale BNR în piață de săptămâna trecută au influențat dobânzile practicate de băncile comerciale, astfel că ratele afișate au crescut vizibil, ajungând ca după aproximativ șase luni să se plaseze peste rata dobânzii de politică monetară a BNR, aflată în prezent la 3,75% pe an, minim istoric.

Pentru depozitele atrase (ROBID) și plasate (ROBOR) în lei pe termen de o zi dobânzile se plasau la 3,5 – 4%, iar pentru plasamentele pe termen de o săptămână, ratele medii se situau la același nivel.
Dobânda ROBOR pentru plasamente cu scadență la 3 luni, în funcție de care sunt calculate dobânzile pentru creditele în lei acordate de bănci pe termen scurt și mediu, este de 3,52% pe an.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Comerțul cu ridicata s-a prăbușit în ianuarie 2026. Scăderi cu 23% față de luna anterioară
Digi24
„Vreau să nu mai sufăr”. O tânăra de 25 de ani din Spania, care a trecut prin două violuri și a rămas paraplegică, a fost eutanasiată
Cancan.ro
Vortex polar. Începând de mâine, ninge 8 zile la rând în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Uniunea Europeană speră că alegerile din Ungaria vor pune capăt blocajelor lui Viktor Orban
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o RADICAL
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Elevii cu venituri mici nu sunt încurajați spre cariere creative, considerate „riscante”, arată un raport