Prima pagină » Știri » Fetiță de 5 ani, căutată după ce a dispărut de pe o bancă unde era la cerșit cu unchiul ei

Fetiță de 5 ani, căutată după ce a dispărut de pe o bancă unde era la cerșit cu unchiul ei

Fetiță de 5 ani, căutată după ce a dispărut de pe o bancă unde era la cerșit cu unchiul ei
O fetiță de cinci ani din localitatea brașoveană Măliniș, de lângă Făgăraș, este căutată de polițiști și jandarmi, după ce a dispărut de pe o bancă, din fața porții unui sătean, unde fusese lăsată de unchiul său, care vindea mături și cerșea din poartă în poartă, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliției Brașov, comisar șef Liviu Naghi, marți, în jurul orei 20.30, polițiștii Postului de Poliție Hârseni au fost sesizați de o femeie că fetița ei în vârstă de cinci ani a dispărut.

„Imediat după sesizare, polițiști de la Secția 4 Poliție Rurală Șercaia, posturile de Poliție arondate și criminalist din cadrul Poliției Făgăraș, coordonați de șeful Poliției Făgăraș s-au deplasat la fața locului pentru cercetări”, a spus Naghi, joi, într-o conferință de presă.

Fetița, care este din satul Măliniș, a mers împreună cu unchiul și cu sora ei în vârstă de șase ani într-un sat vecin, Mărgineni, pentru a vinde mături și a cerși mâncare din poartă în poartă.

La un moment dat, în jurul orei 16.00, bărbatul a lăsat-o nesupravegheată pe fetița de cinci ani pe o bancă, în fața porții unui sătean, iar el și cealaltă nepoată au intrat în curtea săteanului. Când bărbatul s-a întors, după aproximativ o jumătate de oră, fetița de cinci ani nu mai era.

„Familia a căutat-o până la ora 20.30, când a anunțat Poliția. În vederea găsirii minorei dispărute, imediat după sesizare, polițiștii au făcut verificări și investigații în localitățile Măliniș și Mărgineni. De asemenea, au avut loc activități de căutare în localitatea Mărgineni și împrejurimi, împreună cu jandarmi și voluntari din comună, activități care au continuat ieri și în cursul zilei de azi (n.r. – joi)”, a mai spus purtătorul de cuvânt al IPJ Brașov.

Polițiștii au mai multe ipoteze în acest caz, respectiv ca fetița să fi ajuns în pădurea din apropiere unde s-a rătăcit sau a fost atacată de animale sălbatice sau să fi fost luată de un necunoscut.

Fetița are 90 – 100 de centimetri înălțime, 15-20 de kilograme, ochi căprui, păr negru tuns scurt, iar în momentul dispariției era îmbrăcată cu o bluză roșie cu mânecă lungă, pantaloni tip blue-jeans și purta pantofi sport bej.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Cum încearcă presa rusă să creeze tensiuni între București și Kiev cu o minciună despre participarea lui Zelenski la B9
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror