Prima pagină » Știri » Corpul de control al ministrului Muncii verifică Centrul de plasament nr. 3 din Galați

Corpul de control al ministrului Muncii verifică Centrul de plasament nr. 3 din Galați

Corpul de control al ministrului Muncii verifică Centrul de plasament nr. 3 din Galați
Control al Corpului de Control al Guvernului la Centrul de plasament nr. 3 din Galați

Corpul de control al ministrului Muncii a ajuns luni seară în Galați pentru a verifica dacă Centrul de plasament numărul 3 funcționează conform reglementărilor legale în vigoare și dacă asigură respectarea drepturilor copiilor aflați în instituție.

Sursele citate au precizat că verificările de la Galați sunt făcute de corpul de control al ministrului Muncii, care este însoțit și de câte un reprezentant al Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială și al Direcției pentru Protecția Copilului din minister, aceștia urmând să facă verificări amănunțite în zilele de marți și miercuri.

Ordinul prin care s-a dispus controlul a fost semnat luni de ministrul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice, Rovana Plumb.

Rezultatele acțiunii de control ar urma să fie prezentate public până la sfârșitul săptămânii.

Fosta directoare de la Centrul de plasament numărul 3 din municipiul Galați a realizat mai multe înregistrări audio în care îngrijitoarele din unitate îi ceartă și le vorbesc urât copiilor instituționalizați, după ce, susține aceasta, la sfârșitul anului 2013, a aflat despre practicile abuzive împotriva minorilor de la o fetiță internată care i-a cerut explicații cu privire la o serie de cuvinte obscene auzite în centru.

„Am constatat abuzuri fizice însemnând bătăi cu palma, cu diferite obiecte contondente – lingură, băț – și abuzuri emoționale de genul unor apelative indecente adresate copiilor”, a declarat femeia, care a lucrat nouă ani în centrul respectiv.

După realizarea înregistrărilor audio, fosta directoare a centrului a sesizat Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Galați, care a declanșat o anchetă în acest caz. În urma anchetei demarate de DGASPC Galați, una dintre infirmierele din centru a fost concediată.

Din înregistrări reiese că infirmierele îi jignesc pe copiii cu dizabilități, folosesc cuvinte obscene și îi amenință cu bătaia.

„Bă, tăceți din gură că vă bat, azi e ziua voastră! Stai că scot eu un băț acum, las că te omor eu”! sau „Ce vrei, fă? Îți trebuie bărbat, fă, dă-i drumu că te leg”, se aude într-o înregistrare.

Într-o altă înregistrare, o îngrijitoare povestește alteia cum a bătut cu palma un copil din centru, apoi l-a lovit cu o lingură peste mâini: „I-am dat o palmă-n cap, mai tare plângea, i-am dat cu lingura peste mâini, mai tare”.

În urma depunerii unei reclamații scrise și a înregistrărilor audio, fosta directoare, care lucra de nouă ani în centrul de plasament, a fost suspendată din funcție, în 20 februarie, urmând să fie cercetată disciplinar pe motiv că a folosit ilegal un sistem de înregistrare.

Referitor la sitația de la centrul de plasament din Galați, Rovana Plumb a declarat duminică, în emisiunea „După 20 de ani” difuzată de Pro TV, că este de părere că fosta directoare a procedat „foarte bine”, și a anunțat că va fi demarată o anchetă legată de acest caz.

„Eu cred că doamna a procedat foarte bine atâta timp cât vocea ei și sesizările ei nu au fost luate în seamă sau nu au fost auzite de către Direcția de protecție a copilului. Noi vom intensifica controalele pe această zonă a serviciilor sociale. (…) Acest caz, în mod cert, îl voi verifica în cursul zilei de luni. Nu este normal ca cel care face o reclamație și vede că sunt suferințe la nivelul copiilor tot el să fie sancționat. Acest lucru mie mi se pare total invers. Este o anomalie de sistem, care trebuie să fie reglată imediat. Sper ca lucrurile, cât de curând, să intre în normal, mai ales că vom avea o coordonare unitară dinspre Autoritatea Națională pentru Protecția Copilului”, a spus Plumb.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod galben de vânt puternic în nouă județe și în Capitală
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Sfântul Nicolae și Legenda lui Moş Nicolae. Ce nume se sărbătoresc azi
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un tratament comun pentru acnee a fost asociat cu un risc de schizofrenie cu 30% mai mic