Prima pagină » Economic » Horia Ciorcilă rămâne președinte al CA la Banca Transilvania, profitul din 2013 se capitalizează

Horia Ciorcilă rămâne președinte al CA la Banca Transilvania, profitul din 2013 se capitalizează

Horia Ciorcilă rămâne președinte al CA la Banca Transilvania, profitul din 2013 se capitalizează
Horia Ciorcilă rămâne președinte al CA la Banca Transilvania

Acționarii au aprobat un nou mandat în CA pentru Horia Ciorcilă, ales ulterior președinte CA, Roberto Marco Marzanati – vicepreședinte, Radu Palagheanu – membru, Costel Ceocea – membru și Vasile Pușcas – membru și au numit doi noi membri – Thomas Grasse (Bankakademie Frankfurt – Business School of Finance and Management – Bachelor in Banking) și Ivo Gueroguiev (master of science in International Business – University of National and World Economy, MBA – University of Alberta).

A mai candidat pentru o poziție de membru și Carmen Retegan, care a făcut parte din Consiliul de Administrație al Băncii Transilvania (TLV) din 2010 până în prezent.

La AGA de marți, acționarii băncii au aprobat majorarea capitalului social cu 352,7 milioane lei, prin capitalizarea rezervelor constituite din profitul înregistrat pentru 2013, precum și un nou program de răscumpărare de acțiuni, vizând 0,77% din titluri.

Banca a înregistrat anul trecut un profit net de 374,9 milioane de lei.

Capitalul social al băncii va crește de la 2,206 miliarde lei la 2,55 miliarde lei.

Instituția de credit a optat și în anii trecuți pentru capitalizarea unei părți din profitul înregistrat în exercițiul financiar anterior, iar în ultimii trei ani a derulat și programe de răscumpărare de acțiuni, vizând pachete de sub 1% din titluri.

Pentru programul de răscumpărare propus pentru acest an, conducerea băncii a stabilit un preț maxim de 2,5 lei/titlu, care se plasează cu 43% peste prețul de la închiderea ședinței de luni, de 1,74 lei/acțiune. Titlurile TLV au fost suspendate marți de la tranzacaționare. Capitalizarea băncii se ridică la 3,84 miliarde lei (aproape 870 de milioane euro).

Acționarii au mai aprobat și bugetul de venituri și cheltuieli pentru acest an, care presupune creșterea activelor cu 7,1%, la 34,348 miliarde lei, și un profit brut de 512 milioane lei, cu aproape 16% peste câștigul înregistrat anul trecut, datorită unor venituri operaționale mai mari și a unei dinamici mai lente a cheltuielilor operaționale.

Banca a încheiat anul trecut cu active de 32,066 miliarde lei, în creștere cu 8%, și un profit brut de 443,1 milioane lei, cu 30% peste câștigul din anul 2012.

Banca Transilvania și-a propus să se mențină pe poziția a treia în sistemul bancar, după BCR și BRD. La finele anului trecut, banca avea o cotă de piață de aproape 9%.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat cu plantele atunci când Pământul s-a încălzit în urmă cu 56 de milioane de ani?