Prima pagină » Știri » Oprea îi dă onorul militar premierului. Cum a schimbat ministrul regulamentul „fanfarei polițiștilor” ca să ajungă și la Ponta

Oprea îi dă onorul militar premierului. Cum a schimbat ministrul regulamentul „fanfarei polițiștilor” ca să ajungă și la Ponta

Vicepremierul Gabriel Oprea a stabilit prin ordin că onorul militar la Interne se dă în parte și președintelui, și premierului. Până acum, onorul militar se dădea doar celei mai înalte funcții prezente la o ceremonie.

Vicepremierul Gabriel Oprea, ministru al Afacerilor Interne, a emis pe 30 aprilie un ordin de ministru prin care stabilește Regulamentul onorurilor și ceremoniilor militare la Ministerul Afacerilor Interne. Printre alte reguli, Oprea a stabilit, la articolul 7, că la o ceremonie, onorul militar poate fi dat „în parte”, fiecărei demnități publice prezente: președintele României, premierul, vicepremierul, președinții celor două Camere ale Parlamentului, ministrul de Interne, secretarii de stat de la Interne sau alți oficiali guvernamentali, străini sau polițiști prezenți la ceremonie.

Doar dacă doi sau mai mulți demnitari cu funcțiile publice enumerate mai sus participă la ceremonie și „sosesc împreună”, atunci onorul militar se acordă persoanei cu funcția cea mai înaltă.

Extras din Monitorul Oficial nr. 330, Partea I, 7 mai 2014.

Regulamentul emis de Gabriel Oprea vine în urma scandalului creat cu ocazia bilanțului anual al Ministerului Afacerilor Interne, de luna trecută, când regimentul de gardă și fanfara Internelor au prezentat onorul militar și au intonat imnul României atât pentru președintele Traian Băsescu, cât și pentru premierul Victor Ponta, care au sosit separat.

Regulametul în vigoare, emis de Ministerul Apărării Naționale în 2013, prevede că onorul militar se prezintă doar persoanei cu cea mai înaltă funcție, în cazul în care la o ceremonie sunt prezenți mai mulți demnitari ai statului român. Astfel, conform legii, doar președintele Traian Băsescu ar fi trebuit să primească onorul militar.

Reacția MAI: Ordinul a fost emis pentru că polițiștii nu puteau beneficia până acum de ceremonii militare, fiind structură demilitarizată

Ministerul Afacerilor Interne precizează că ordinul ministrului Gabriel Oprea a fost emis având ca motivație faptul că MAI nemaifiind structură militară începând cu anul 2002, polițiștii și ceilalți angajați din structurile Internelor nu se puteau bucura de onoruri și ceremonii militare reglementate și aplicabile doar structurilor MApN.

„În Ministerul Afacerilor Interne, în condițile în care, începând cu anul 2002 polițiștii nu mai au statut militar, domeniul ceremoniilor nu era reglementat, de aceea și necesitatea unui cadru de reglementare cu aplicabilitate pentru instituția noastră. Ministerul Afacerilor Interne are în componență peste 75.000 de polițiști – deveniți funcționari publici cu statut special – pentru care nu pot fi aplicate regulile militare de organizare ale unor ceremonii (inclusiv acordarea gradelor profesionale, încetarea raporturilor de serviciu ale polițiștilor, funeralii, ceremonii comemorative etc.)”, arată o precizare a MAI trimisă gândul.

De asemenea, MAI precizează că ordinul lui Oprea nu a fost emis special pentru premierul Victor Ponta și nu discriminează între demnitari: „În forma sa, regulamentul promovat de către Ministerul Afacerilor Interne nu este destinat anumitor demnitari și nici nu impune norme diferite de manifestare a respectului față de anumite demnități publice”.

Reacția lui Traian Băsescu: MAI poate face ce vrea, militarii dezavuează

Președintele Băsescu a calificat acest subiect drept unul „mărunt”, care riscă să cadă în penibil, însă a insistat că onorul militar își trage simbolistica din comanda unică descrisă de Constituție și arogată președintelui.

„Dacă domnul Gabi Oprea are asemenea probleme metafizice, cel mai bine ar fi să desființeze acest moment, pentru că îl împinge în penibil. Mi-aș imagina cum va fi cu 5 miniștri, președintele Camerei, președintele Senatului, Președintele României, de câte ori vor da onorul oamenii ăia. Totul e să încercăm să nu fim penibili când vorbim de simbolistica militară”, a spus Traian Băsescu.

Băsescu a ridicat de asemenea problema Jandarmeriei, care este structură militară în subordinea MAI, spre deosebire de polițiști, care sunt asimilați funcționarilor publici.

Cătălin Predoiu, PDL: Ponta încearcă să-și proiecteze o imagine de comandant suprem

Prim-vicepreședintele PDL Cătălin Predoiu, fost ministru al Justiției, consideră că această modificare legislativă îi este dedicată evident premierului Victor Ponta, care în ultima vreme are tendința de a se militariza.

„Este evident cui îi este dedicată modificarea, dacă ne gândim că Ponta nu va veni niciodată împreună cu Băsescu la vreo manifestare oficială. Dar și mai grav este faptul că ea vine în continuarea unor gesturi prin care liderul PSD încearcă să-și proiecteze o imagine de „comandant suprem”: subordonarea serviciilor secrete ale Poliției și Armatei, mutarea biroului în sediul Ministerului Apărării Naționale și conferința de presă organizată recent în același loc”, explică Predoiu pe pagina sa de internet.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV: Ce știa procurorul cu 3 zile înainte de scandalul cu pistolul
Digi24
Bărbat prins de radar cu 172 kmh pentru că își ducea la spital tatăl muşcat de câine. Ce reacție au avut polițiștii
Cancan.ro
Cine este Anna și cum l-a 'smintit' pe pensionarul MApN care i-a scris numele pe stâncă. Povestea 'interzisă' care se ascunde în spatele graffitiului de pe Transfăgărășan
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
Poliția i-a confiscat Ferrari-ul de 3,7 milioane de lire sterline la o jumătate de oră după ce s-a urcat la volan
Mediafax
Procurorul care a tras cu pistolul în timp ce era imobilizat de polițiști scapă de arestul preventiv
Click
Corina Caragea, vacanță spectaculoasă în Ibiza. Ce spune despre celebra insulă: „Poți să dansezi până dimineața sau să te culci la 10”
Digi24
„Să le ia organismul din ei”. Cum explică mama unuia dintre tinerii care au atacat ambulanța agresiunea revoltătoare a acestora
Cancan.ro
Cum a ajuns o tânără să scoată 5.000 de euro din buzunar după o noapte de distracție la UNTOLD
Ce se întâmplă doctore
Alina Pușcău, mărturisire sfâșietoare înainte de operație. A fost diagnosticată cu cancer la sân în metastază: „Este singurul tratament care o să mă ajute să îmi salvez viața”
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Un producător din CHINA urcă rapid în clasamentul auto din România. Despre cine este vorba?
Descopera.ro
Cercetătorii au creat câini la care oamenii să nu fie alergici
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
O nouă specie de broască a fost descoperită în Costa Rica. De ce este specială?