Prima pagină » Știri » Dan Adamescu, audiat la DNA, în dosarul judecătorilor acuzați de corupție

Dan Adamescu, audiat la DNA, în dosarul judecătorilor acuzați de corupție

Dan Adamescu, audiat la DNA, în dosarul judecătorilor acuzați de corupție
Omul de afaceri Dan Adamescu s-a prezentat joi la DNA, fiind citat de procurori după ce miercuri au fost făcute percheziții la locuința și la sediile unor firme ale sale, în dosarul în care patru judecători sunt acuzați că ar fi luat mită pentru intervenții în dosare de insolvență.

Dan Adamescu a ajuns la sediul Direcției Naționale Anticorupție în jurul orei 10.15 și nu a dorit să facă nicio declarație.

Surse judiciare au declarat că Dan Adamescu a fost citat să se prezinte joi la DNA, fiind suspectat că, pentru a obține soluții favorabile în dosare, ar fi dat mită judecătorilor de la Tribunalul București puși sub acuzare pentru corupție.

Procurorii DNA au făcut miercuri percheziții la locuința omului de afaceri Dan Adamescu și la firmele deținute de acesta, în dosarul în care patru judecători de la Tribunalul București sunt acuzați că ar fi luat mită pentru intervenții în dosare de insolvență.

Direcția Națională Anticorupție a arătat, într-un comunicat de presă, că miercuri au fost făcute percheziții la nouă sedii ale unor societăți comerciale, precum și la domiciliul unei persoane fizice, toate situate în București, în dosarul în care au fost arestați patru judecători de la Tribunalul București.

DNA a precizat că în această cauză se efectuează urmărirea penală și față de alte persoane, pe lângă cei patru judecători.

Dan Adamescu deține, printre altele, compania Astra Asigurări, Unirea Shopping Center și clubul de fotbal din Liga I Oțelul Galați.

Judecătorii Mircea Moldovan, Ion Stanciu, Elena Rovența și Ciprian Sorin Viziru, toți de la Tribunalul București – Secția a VII-a civilă, acuzați că primeau bani și bunuri pentru intervenții în dosare de insolvență, au fost arestați preventiv, printr-o decizie luată marți de Curtea de Apel București, la propunerea procurorilor anticorupție.

Potrivit procurorilor, cei patru judecători, personal sau prin intermediari, au pretins și primit de la practicieni în insolvență, lichidatori sau administratori judiciari, administratori ai întreprinderii profesionale unipersonale cu responsabilitate limitată, sume de bani, bunuri sau servicii.

Magistrații ar fi cerut bani sau bunuri pentru a îndeplini sau a nu îndeplini ori a întârzia un act privitor la îndatoririle de serviciu în legătură cu contestațiile la tabelul preliminar al creanțelor, pentru a decide privind modalitățile de înscriere la masa credală cu privire la creanțele creditorilor chirografari, pentru a desemna preferențial administratori judiciari, pentru a atribui preferențial dosare de insolvență sau pentru a-și exercita influența pe lângă judecători de la diverse instanțe din București și din țară, folosind informații deținute prin prisma atribuțiilor de judecător, au arătat procurorii în referatul cu propunerea de arestare.

Insolvența FC Oțelul Galați, Piața de Gros, Rosegur și Argirom International se numără printre dosarele în care judecătorii Mircea Moldovan și Elena Rovența au intervenit, selectând și desemnând în mod discreționar lichidatorii judiciari, în schimbul unor favoruri, arată DNA.

În documente obținute de MEDIAFAX, procurorii anticorupție relatează în detaliu modul în care judecătorul sindic Mircea Moldovan de la Tribunal București selecta lichidatorii judiciari în cazul dosarelor în care dispunea deschiderea procedurii insolvenței.

Mircea Moldovan, susține DNA, a desemnat-o preferențial pe Monica Borza, în 10 iulie 2013, în calitate de administrator judiciar în dosarul nr. 23900/3/2013 privind insolvența FC Oțelul Galați – controlată de omul de afaceri Dan Adamescu.

„În același context al îndeplinirii în mod necorespunzător a atribuțiilor de serviciu și în scopul atribuirii preferențiale a unui dosar de insolvență, la data de 29 martie 2013, judecătorul sindic Moldovan Mircea a contactat-o pe Cândea Elena-Cristina, reprezentant al Legal Recovery IPURL, procedeu repetat și în zilele de 1 aprilie 2013, 3 aprilie 2013 și 12 aprilie 2013”, mai notează anchetatorii.

Potrivit documentelor citate, magistratul Mircea Moldovan, cel care a a deschis procedura de insolvență în cazul Oțelului Galați, a făcut ilegal acest demers, în contextul în care știa despre clubul controlat de omul de afaceri Dan Adamescu că se află pe profit.

Anchetatorii anticorupție susțin că judecătorul era conștient de acțiunile sale nelegale și că, după ce a deschis procedura insolvenței în acest caz, nu a mai lăsat dosarul la arhiva instanței, fiindu-i teamă să nu fie studiat de reprezentanți ai presei care ar fi descoperit că magistratul a băgat firma în faliment, deși aceasta era pe profit.

Dosarul insolvenței FC Oțelul Galați a fost repartizat de Moldovan, preferențial, lichidatorului judiciar Monica Borza

Potrivit procurorilor, în 10 iulie 2013, judecătorul Mircea Moldovan i-a spus Monicăi Borza că în dosarul nr. 23900/3/2013 privind insolvența FC Oțelul Galați a amânat un termen de judecare pentru 4 decembrie 2013, „precizând că va soluționa «opozițiile și problemele» ce vor apărea conform intereselor acesteia, reprezentantul Activ Lichidator reproșându-i judecătorului sindic că «se plânge» de singurul dosar pe care i l-a repartizat”.

„În scopul deschiderii ilegale a procedurii de insolvență a societății FC Oțelul, în dosarul nr. 23900/3/2013, în data de 2 septembrie 2013 judecătorul Moldovan Mircea i-a comunicat numitei Borza Monica Angela că nu a lăsat la arhiva instanței dosarul menționat mai sus întrucât din documente ar rezulta că societatea a înregistrat în cursul anul 2012 un profit de 27 miliarde lei vechi, ceea ce ar putea declanșa un scandal de presă cu privire la faptul că a admis deschiderea procedurii falimentului la o societate aflată pe profit. Ca atare, judecătorul Moldovan Mircea i-a solicitat practicianului în insolvență să depună la dosar «concluzii scrise, nu datate, ca și cum ar fi fost la termen» care să conțină aspecte de natură a susține decizia de intrare în insolvență a societății menționate”, au mai notat anchetatorii.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție, șoferi! Din 25 august, rămâi fără permis dacă nu plătești amenzile de circulație
Digi24
Secretele odiseei lui Putin în Siberia: Ce se ascunde în spatele vizitelor liderului rus în unele din cele mai izolate orașe din Rusia
Cancan.ro
Seceta continuă! Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Pe ce dată vin ploile în București, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în bikini roz de ziua ei! Apariție hot a campioanei la 31 de ani
Adevarul
Profesorul de istorie urmărit de 1,4 milioane de oameni explică de ce războiul SUA-Iran continuă: „Iranul nu trebuie să câștige”
Mediafax
„August Negru” în Rusia. Cum ascunde Putin criza din această vară
Click
Cine este Ema Viziru și cu ce se ocupă. Soția lui Lucian Viziru, concurentă la „MasterChef”
Digi24
„Un alt tip de carantină”. Cum s-a schimbat viaţa de zi cu zi a oamenilor din cel mai fierbinte oraş al Europei
Cancan.ro
EX-regina filmelor pentru adulți și-a mărit serios 'moșia'! Viața nouă pe care și-a construit-o în Caraș-Severin
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată un BMW X5 cu motor V10 și transmisie manuală?
Descopera.ro
Astronomii au descoperit un „mega-Pământ” de 23 de ori mai greu decât planeta noastră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
O ceartă în familie din cauza unui telefon iPhone s-a sfârșit tragic