Prima pagină » Știri externe » Obama vrea să le dea o mână de ajutor rebelilor moderați din Siria

Obama vrea să le dea o mână de ajutor rebelilor moderați din Siria

Obama vrea să le dea o mână de ajutor rebelilor moderați din Siria
Barack Obama ar putea anunța noua poziție americană în cursul unui discurs pe care urmează să-l susțină miercuri, la Academia Militară West Point, potrivit WSJ.

Oficial, sprijinul american pentru rebelii sirieni se limitează încă de la începutul conflictului la un ajutor neletal în valoare de 287 de milioane de dolari, chiar dacă CIA este implicată într-un program secret de instruire militară a rebelilor moderați în Iordania.

Barack Obama ar putea anunța noua poziție americană în cursul unui discurs pe care urmează să-l susțină miercuri, la Academia Militară West Point, potrivit WSJ.

„Președintele va prezenta clar intenția de a spori sprijinul pentru opoziția siriană moderată și vecinii Siriei, care au făcut față amenințărilor teroriste emanând din situația creată de (Bashar) al-Assad în Siria”, potrivit unui oficial de rang înalt al administrației, citat de cotidian.

Președintele nu va preciza numărul rebelilor care urmează să fie antrenați și nici unde va avea loc programul de instruire.
„Avem de mai mult timp o gamă de opțiuni. Am anunțat clar că percepem Siria ca o problemă de natură teroristă”, a reacționat purtătoarea de cuvânt a Departamentului de Stat american, Jennifer Psaki.

Statele Unite întenționază să contribuie la „consolidarea opoziției moderate”, a adăugat ea, fără să confirme totuși decizia cu privire la instruirea rebelilor moderați de către armata americană.

Decizia de a implica deschis Pentagonul în instruirea rebelilor este luată, potrivit WSJ, la capătul unui an de discuții în cadrul Executivului american, aflat între dorința de a spori presiunea asupra regimului sirian, teama de a fi atras într-un nou conflict în Orientul Mijlociu și dificultatea de a asigura un comportament moderat pentru rebelii care vor fi implicați în programul de antrenament.

Dar creșterea puterilor grupărilor rebele extremiste apropiate de Al-Qaida și presiunea exercitată de aliații Statelor Unite în regiune, în special Arabia Saudită, au forțat luarea deciziei, apreciază cotidianul american.

În ultimele săptămâni, presa americană a relatat despre livrarea unor rachete antitanc americane TOW către grupări moderate rebele. Însă nu se știe dacă aceste rachete au fost livrate de Statele Unite, sau de Arabia Saudită, cu aprobarea Washingtonului.

Potrivit postului de radio NPR, prima livrare a reprezentat un „test”. Gruparea moderată Harakat Hazm a recunoscut că aprimit 50 de rachete. Combatanții au fost încurajați să filmeze lansările de rachete și să transmită înregistrările către „agenția de informații externe”, pentru a demonstra utilizarea lor, potrivit NPR.

Un ofițer al Armatei Siriene Libere a confirmat pentru AFP că mișcarea Hazm a primit „peste 20 (de rachete de tip) TOW de la o sursă occidentală”.

Gaidau Ion, [email protected]

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Femeia care și-a ucis socrii cu un preparat de mâncare otrăvit riscă închisoare pe viață
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Autostrada Moldovei, traseul complet. Ce tronsoane au fost deschise și ce se inaugurează în 2026, pe A7 Ploiești - Siret
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
S-au întors în România după ani de Italia, dar au rezistat doar 3 luni. Ce i-a făcut să plece din nou: „Am dormit un an în bucătărie”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Vlogger olandez, scandalizat de ce a pățit în restaurantul lui Dani Oțil din București: 'M-au obligat să..'
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
Detaliul înfiorător din spatele unor picturi vechi de 2.000 de ani