Prima pagină » Știri externe » Cel mai important ONG de apărare a drepturilor omului din Rusia a fost înregistrat ca „agent străin”

Cel mai important ONG de apărare a drepturilor omului din Rusia a fost înregistrat ca „agent străin”

Cel mai important ONG de apărare a drepturilor omului din Rusia a fost înregistrat ca „agent străin
Trei ONG-uri - Memorial, Jurix și Verdict Public - au anunțat că resping acest calificativ.

ONG-urile rusești Memorial, Agora, Verdict Public, Avocați pentru libertate și drepturi constituționale (Jurix) și grupul pentru apărarea mediului Ekozașita efectuează „activități politice” și beneficiază de fonduri din străinătate, ceea ce justifică înregistrarea lor în calitate de „agenți străini”, a explicat Ministerul rus al Justiției într-un comunicat redat de agenția de presă RIA Novosti.

Trei ONG-uri – Memorial, Jurix și Verdict Public – au anunțat că resping acest calificativ, care are o conotație negativă în Rusia, fiind aplicat în anii 1970 și 1980 opozanților acuzați că ar fi în serviciul Occidentului.

„Determinarea autorităților ruse de a decima organizațiile societății civile independente rămâne de neclintit”, a denunțat într-un comunicat John Dalhuisen, care se ocupă de Europa și Asia Centrală pentru ONG-ul Amnesty International.

„Întrebarea pe care ar trebuie să și-o adreseze rușii este: cine le va proteja drepturile atunci când (aceste ONG-uri) vor dispărea?”, a continuat el.

La sfârșitul lui martie, președintele rus Vladimir Putin a pledat în favoarea revizuirii legii privind organizațiile neguvernamentale, adoptată în 2012 după revenirea sa la Kremlin, care obligă ONG-urile ce beneficiază de finanțări străine și au activitate politică să se înregistreze ca fiind „agenți străini”.

Gaidau Ion, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Fosilele de Anaconda arată de ce sunt acești șerpi atât de mari