Prima pagină » Știri externe » Ucraina anunță că armata sa a fost vizată de tiruri de artilerie din Rusia

Ucraina anunță că armata sa a fost vizată de tiruri de artilerie din Rusia

Ucraina anunță că armata sa a fost vizată de tiruri de artilerie din Rusia
Forțele ucrainene au anunțat miercuri că au preluat controlul de la separatiști asupra orașului Avdiivka, situat la aproximativ zece kilometri nord de Donețk, și că au fost atacate din nou din Rusia, relatează AFP.

Militari loialiști s-au angajat în confruntări armate și la Ilovaisk, la aproximaiv 20 de kilometri est de Donețk, a precizat Statul Major al operațiunilor ucrainene în est, într-un comunicat.

După ce au preluat controlul asupra bastionului rebel de la Slaviansk, la începutul lui iulie, forțele ucrainene câștigă teren treptat și se apropie de marile orașe din regiune în care s-au regrupat separatiștii, și anume Donețk și Lugansk.

Ele și-au intensificat în ultimele zile eforturile atât în zona dintre cele două orașe, cât și în apropiere de frontiera cu Rusia, acuzată de către Kiev și Occident că alimentează rebeliunea cu armament și combatanți.

Statul Major, care a precizat că trupele ucrainene nu au înregistrat nicio pierdere în noaptea de marți spre miercuri, a anunțat că acestea au fost vizate de mai multe atacuri, în special marți seara, când au fost efectuate tiruri de pe teritoriul rusesc asupra unui punct de trecere a frontierei, la Dovjanski.

Trupele ucrainene au fost vizate miercuri dimineața de un atac cu șapte tancuri, susținute de vehicule care au traversat frontiera din Rusia, în apropiere de satul Dibrivka, la nord-est de Donețk, potrivit aceleiași surse.

La Lugansk, un civil a fost omorât în confruntări armate în ultimele 24 de ore, au anunțat miercuri dimineața autoritățile locale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Explorator lăudat sau impostor? Adevărata poveste a primului om care s-a luptat cu gheţurile pentru a ajunge în „Vârful lumii”