Prima pagină » Sport » Ponta vrea terenuri de baschet 3×3 în toate liceele, după ce România a obținut titlul european

Ponta vrea terenuri de baschet 3×3 în toate liceele, după ce România a obținut titlul european

Ponta vrea terenuri de baschet 3x3 în toate liceele, după ce România a obținut titlul european
Baschetbaliștii i-au oferit premierului o minge și un tricou al naționalei, cu autografele lor, premierul spunând că îl va pune lângă tricoul lui Ghiță Mureșan.

Jucătorii care au format echipa României – Angel Santana, Bogdan Popescu, Cătălin Vlaicu și Ștefan Vasile – au primit din partea Guvernului câte 10.000 lei (brut), iar ministrul Sportului, Gabriela Szabo, le-a oferit câte un carnet de maestru emerit al sportului.

Premierul Victor Ponta a arătat, în cadrul ceremoniei, că trebuie profitat de acest succes neașteptat, dar cu atât mai plăcut și că trebuie reconstruită competiția sportivă între licee. În acest scop, Ponta a propus să fie construit câte un teren de baschet 3×3 în fiecare liceu.

„Sunt absolut convins că putem, împreună cu Ministerul Educației și cu autoritățile locale, să construim în toate liceele din țară un teren de baschet 3×3, acolo unde mii și mii de tineri să joace baschet 3×3 și câțiva dintre ei să meargă la turnee cât mai importante și să reușească să ne reprezinte”, a declarat Victor Ponta.

Șeful Executivului a arătat că știe personal cât de greu este să joci împotriva membrilor naționalei de baschet 3×3 și le-a spus în glumă că el este mai bun „la discursuri”.

Baschetbaliștii i-au oferit premierului o minge și un tricou al naționalei, cu autografele lor, premierul spunând că îl va pune lângă tricoul lui Ghiță Mureșan.

Naționala de baschet masculin a României a câștigat, duminică, medalia de aur a primei ediții a Campionatului European 3×3 de la București, după ce a învins reprezentativa Sloveniei, cu scorul de 18-16.

România este prima campioană europeană la baschet masculin 3×3, competiția organizată la București fiind ediția inaugurală a Campionatului European.

Rezultatele obținute anterior de echipa României, formată din jucătorii Angel Santana, Bogdan Popescu, Cătălin Vlaicu și Ștefan Vasile, sunt următoarele: 16-13 cu Italia, 15-8 cu Azerbaidjan și 20-21 cu Slovenia (în grupa C), 21-15 cu Belgia (în sferturile de finală) și 18-13 cu Lituania (în semifinale).

Medalia de bronz a revenit echipei Lituaniei, care a învins în finala mică Grecia, cu scorul de 21-18.

Recomandarea video

Mediafax
Guvernul pregătește reducerea accizei doar pentru motorină. Ilie Bolojan explică de ce benzina nu va fi plafonată
Digi24
„Administrația Trump practic imploră Iranul să vândă petrol”. Efectul paradoxal al războiului din Orientul Mijlociu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă bătrânească cu doar 9.999 de euro. Terenul are 1100 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
„Nu pot să ofer un salariu de 5.000 de lei net!” – Mesajul unui antreprenor care a divizat internetul
Mediafax
Primul obuzier K9 „Tunetul” a ieșit de pe linia de producție pentru Forțele Terestre Române
Click
Ce vrea să facă văduva lui Florian Pittiș, la 19 ani de la decesul artistului: „Chiar se gândește.” Drama femeii, ambii soți au avut morți fulgerătoare
Digi24
Opoziția din Ungaria preia conducerea chiar și în fiefurile partidului lui Viktor Orban (sondaje)
Cancan.ro
Zodia care primește o veste foarte proastă înainte de Paște, care îi poate schimba viața, spune maestrul Mihai Voropchievici
Ce se întâmplă doctore
Secretul siluetei Corinei Caragea. Cum reușește să se mențină în formă fără diete drastice! Imagini incendiare cu vedeta tv
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Primăria Sector 4 va da 600 de lei pentru carburant sau reducere la transportul public. Cine poate beneficia de acești bani
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
NASA trimite din nou astronauți în apropierea Lunii. Cum diferă Artemis de vechiul program Apollo?