Prima pagină » Știri externe » Doi criminali au mărturisit că au ucis 17 dintre cei 43 de studenți dispăruți în Mexic

Doi criminali au mărturisit că au ucis 17 dintre cei 43 de studenți dispăruți în Mexic

Doi criminali au mărturisit că au ucis 17 dintre cei 43 de studenți dispăruți în Mexic
Doi membri ai unei presupuse grupări criminale au recunoscut că au ucis 17 dintre cei 43 de studenți dispăruți în urmă cu zece zile în orașul mexican Iguala, a anunțat duminică seara procurorul regional care conduce ancheta în acest caz, relatează AFP.

Procurorul statului Guerrero, Inaky Blanco, a anunțat, de asemenea, că au fost găsite 28 de corpuri în apropiere de orașul Iguala, însă vor fi necesare cel puțin două săptămâni pentru a stabili cu certitudine că sunt cadavrele studenților dispăruți.

Cei 43 de tineri dați dispăruți în urmă cu zece zile sunt elevi la o școală din apropiere de Chilpancingo, capitala statului Guerrero. Studenții veniseră la 26 septembrie, alături de zeci de alți elevi de la aceeași școală, la Iguala, pentru a strânge fonduri și a manifesta. Ei ocupaseră trei autobuze ale sistemului public de transport pentru a se întoarce acasă.

Polițiști municipali și bărbați înarmați neidentificați au deschis focul asupra acestor autobuze, provocând moartea a trei persoane, iar alte atacuri armate s-au soldat cu alți trei morți în aceeași seară. Ulterior, 43 de studenți au fost dați dispăruți. După aceste atacuri, 22 de polițiști locali au fost arestați. Acești agenți, care ar avea legături cu crima organizată locală, ar fi luat de asemenea zeci de studenți cu mașinile lor și i-ar fi dus într-un loc necunoscut.

Procurorul a mai anunțat că doi presupuși membri ai grupării Guerreros Unidos au recunoscut că au participat direct la uciderea studenților. Cei doi au mărturisit, de asemenea, că au primit ordin să vină în locul în care se aflau studenții din partea directorul forțelor de securitate din orașul Iguala. Ordinul de a-i captura și asasina pe studenți ar fi fost însă dat de unul dintre liderii grupării Guerreros Unidos, supranumit „El Chucky”.

Primarul din Iguala, Jose Luis Albarca, și directorul serviciului de securitate publică au fugit. Ei sunt căutați în prezent de justiție.

Între timp, în groapa comună descoperită sâmbătă, autoritățile au exhumat în prezent 28 de cadavre, a mai anunțat procorul care conduce ancheta. Experți argentinieni și mexicani vor conduce ancheta pentru identificarea cadavrelor, însă autoritățile au explicat că procesul ar putea dura între 15 zile și două luni.

În acest context, sute de colegi ai studenților dispăruți au blocat șoseaua care face legătura între Chilpancingo și Acapulco, în semn de protest față de lipsa de acțiune a autorităților.

Guvernatorul statului Guerrero, Angel Aguirre, a lansat un apel la calm și la „evitarea violențelor”.

Dacă se va confirma că aceste cadavre sunt ale studenților dispăruți, acesta va fi unul dintre cele mai grave masacre comise în Mexic de la începutul ofensivei lansate în 2006 împotriva traficanților de droguri, care s-a soldat cu peste 80.000 de morți.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cine este Péter Magyar, omul ce l-ar putea îndepărta pe Orban de la putere și ar putea așeza Ungaria pe un traseu mai pro-european
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Ilie Bolojan vs. administrația locală. Motivele din spatele planurilor de debarcare a premierului: “De aici vine toată această dorință de schimbare”
Mediafax
Mesaje de Paște 2026. Cele mai frumoase urări și felicitări pe care le poți trimite celor dragi
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Hotelurile din Europa renunță la o practică foarte iubită de turiști