Prima pagină » Magazin » Topul celebrităților decedate cu cele mai mari venituri

Topul celebrităților decedate cu cele mai mari venituri

Topul celebrităților decedate cu cele mai mari venituri
Michael Jackson continuă să genereze venituri uriașe și se află pe primul loc într-un top realizat de revista Forbes al celebrităților decedate cu cele mai mari averi, după ce anul trecut administratorii moștenirii cântărețului au obținut 140 de milioane de dolari de pe urma acestuia.

Michael Jackson, care a murit în 2009, a câștigat în ultimul an 140 de milioane de dolari și s-a clasat pe locul întâi în topul Forbes al celor mai profitabile celebrități decedate, transmite Reuters.

„Puține celebrități dovedesc mai bine decât Michael Jackson faptul că există viață (financiară) după moarte”, potrivit revistei Forbes.

Michael Jackson ocupă locul întâi al acestui top pentru al doilea an la rând, după ce și în 2013 s-a situat pe prima poziție a acestui clasament. În 2012, cântărețul s-a clasat pe locul al doilea, fiind întrecut de actrița și prietena sa Elizabeth Taylor.

Cel de-al doilea album lansat după decesul lui Michael Jackson,, „Xscape”, a intrat direct pe locul al doilea în topurile muzicale, iar artistul a apărut chiar sub forma unei holograme în cadrul galei Billboard Music Awards. Două spectacole ale Cirque du Soleil, „Immortal” și „One”, se numără printre cele mai importante surse de venit în cazul regretatului artist, alături de câștigurile din drepturile asupra pieselor muzicale din catalogul său.

Pe locul al doilea al topului Forbes se află cântărețul Elvis Presley, decedat în 1977, care în ultimul an a generat venituri de 55 de milioane de dolari.

Charles Schulz, creatorul benzii desenate „Peanuts” și un cunoscut caricaturist, se află pe locul al treilea în topul Forbes, cu venituri generate în ultimul an de 40 de milioane de dolari, la 14 ani de la moartea sa.

Topul de anul acesta este completat de Elizabeth Taylor, care a murit în 2011, și se află pe locul al patrulea al clasamentului, cu venituri de 25 de milioane de dolari în ultimul an.

Cântărețul reggae Bob Marley, care a decedat în 1981, se află pe poziția a cincea, cu 20 de milioane de dolari.

Actrița Marilyn Monroe, care a murit în 1962 în urma unei supradoze de droguri, se află pe poziția a șasea a topului, cu venituri de 17 milioane de dolari, fiind urmată de John Lennon, asasinat în 1980, cuare a avut în ultimul an venituri de 12 milioane de dolari.

Pe locul al optulea se află Albert Einstein, cu venituri generate în valoare de 11 milioane de dolari. Savantul a murit în 1955, din cauze naturale.

Scriitorul Theodor Geisel se află pe locul al nouălea, cu venituri de 9 milioane de dolari, iar locul al zecelea este ocupat de actorul Bruce Lee, care a murit în 1973, la vârsta de 32 de ani. Lee a avut venituri de 9 milioane de dolari în ultimul an.

Topul Forbes continuă cu alte trei nume, actorul Steve McQueen și modelul Bettie Page, cu câte 9 milioane de dolari venituri, și actorul James Dean, clasat pe locul al 13-lea, cu 7 milioane de dolari venituri generate în ultimul an, la 59 de ani de la moartea sa într-un accident de mașină.

Cele treisprezece celebrități incluse de Forbes în acest top au generat, împreună, venituri totale de 363,5 milioane de dolari în ultimul an.

Editorii Forbes au realizat topul în urma discuțiilor cu administratorii moștenirilor lăsate de vedete, cu avocați și administratori ai licențelor deținute de celebrități, și a analizării veniturilor obținute în perioada octombrie 2013 – octombrie 2014.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Greșelile care îți GOLESC portofelul la supermarket. Cum să cheltuiești MAI PUȚIN la cumpărături
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
A murit Eugen Olariu! Avea doar 49 de ani
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Durerea părinților adolescentei care a cerut să fie eutanasiată la 16 ani: „Se simțea într-o gaură neagră”
Mediafax
GAFĂ diplomatică: premierul unei SUPERPUTERI a primit un premiu inventat
Click
Locul din România pe care Dan Negru îl recomandă tuturor. Are o istorie aparte: „Mi-ar fi plăcut să fie plin de turiști”
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Britanicii recomandă această Dacia Duster la mâna a doua: Are tracțiune 4×4 și costă mai puțin de 6.000 de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Cele mai bune două orașe din lume sunt din aceeași țară