Prima pagină » Știri » VREMEA. Circulație îngreunată pe autostrăzile A1 și A2, din cauza zăpezii și a poleiului. În București ninge

VREMEA. Circulație îngreunată pe autostrăzile A1 și A2, din cauza zăpezii și a poleiului. În București ninge

VREMEA. Circulație îngreunată pe autostrăzile A1 și A2, din cauza zăpezii și a poleiului. În București ninge
Circulația pe autostrăzile A1 București - Pitești și A2 București - Constanța este îngreunată din cauza zăpezii, care în unele zone măsoară unu-doi centimetri, dar și a poleiului.

Potrivit Centrului Infotrafic din Poliția Română, pe autostrada A1 București – Pitești ninge viscolit, iar între kilometrii 11 și 36, stratul de zăpadă măsoară unu-doi centimetri.

Pe autostrada A2 București – Constanța, ninge viscolit între kilometrii 12 și 105, iar din cauza carosabilului ud și a temperaturilor în scădere, s-a format polei.

Mașinile care nu sunt echipate cu anvelope de iarnă nu pot circula pe drumurile acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, potrivit prevederilor legale. De asemenea, autovehiculele cu greutatea de peste 3,5 tone trebuie echipate și cu dispozitive antiderapante.

Pentru neechiparea corespunzătoare a mașinii se retrage certificatul de înmatriculare, iar valoarea amenzii este între nouă și 20 de puncte, respectiv între 810 de lei și 1.800 de lei.

Administrația Națională de Meteorologie a anunțat că, de sâmbătă, ora 16.00, până duminică, la ora 12.00, în toată țara vor fi precipitații mixte și intensificări ale vântului.

În sudul țării și în special în județele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu și Călărași, ploile se pot transforma în lapoviță și ninsoare.

Vântul va continua să prezinte intensificări în sud-estul țării și pe crestele montane, cu viteze de 50-60 de kilometri pe oră, iar pe arii restrânse 60-70 de kilometri pe oră.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
„Laptele auriu”, băutura recomandată pentru un somn profund și odihnitor