Prima pagină » Știri externe » Putin, atacat de Cameron și Abbott înainte să ajungă la summitul G20 din Australia

Putin, atacat de Cameron și Abbott înainte să ajungă la summitul G20 din Australia

Putin, atacat de Cameron și Abbott înainte să ajungă la summitul G20 din Australia
Premierul britanic David Cameron i-a cerut, vineri, președintelui rus Vladimir Putin să pună capăt agresiunilor asupra Ucrainei, în timp ce omologul său australian Tony Abbott l-a acuzat pe liderul de la Kremlin că vrea să refacă "gloria pierdută a Imperiului țarist", relatează AFP.

Declarațiile intervin cu o zi înainte de sosirea președintelui rus la summitul G20, programat pentru sâmbătă și duminică la Brisbane, în estul Australiei, în contextul în care Occidentul amenință Moscova cu noi sancțiuni, pe fondul conflictului din Ucraina.

Într-un discurs în Parlamentul australian, David Cameron a avertizat Rusia că riscă noi sancțiuni dacă nu se angajează să soluționeze conflictul din Ucraina, în condițiile în care regiunile rusofone din estul țării sunt controlate de forțe proruse.

„Dacă Rusia va adopta o abordare pozitivă față de libertatea și responsabilitatea Ucrainei, sancțiunile ar putea ridicate. Dar dacă Rusia continuă să înrăutățească situația, sancțiunile ar putea să fie intensificate”, a subliniat Cameron.

Premierul britanic a calificat acțiunile Rusiei ca fiind ale unui „stat mare care agresează țările mai mici din Europa”. La rândul său, premierul australian Tony Abbott i-a cerut liderului rus să-și recunoască vina pentru prăbușirea avionului Malaysia Airlines în luna iulie, într-o zonă controlată de rebelii proruși din estul Ucrainei, care s-a soldat cu 298 de morți, printre care și australieni.

Avionul a fost doborât de o rachetă furnizată rebelilor proruși de Rusia, susțin occidentalii, în timp ce Moscova a respins acuzațiile și a acuzat forțele ucrainene.

Criticând creșterea activităților militare internaționale ale Moscovei, premierul Tony Abbott a mai afirmat că Rusia își arată puterea într-un mod pe care nu l-a mai folosit de mult timp și a menționat în acest sens prezența mai multor nave ruse, semnalată în cursul acestei săptămâni la nord de coastele Australiei. „Fie că este vorba despre agresarea Ucrainei, sau de intensificarea zborurilor avioanelor militare în spațiul aerian al Japoniei, al statelor europene, sau de forțele navele prezente în acest moment în Pacificul de Sud, Rusia este mult mai sigură pe acțiunile sale, cum nu a mai fost de multă vreme”, a avertizat premierul australian.

„Rusia ar fi mult mai atrăgătoare dacă ar dori să fie o superputere prin promovarea păcii, a libertății și prosperității, în loc să încerce să refacă gloria pierdută a Imperiului țarist sau a Uniunii Sovietice”, a adăugat el.

Rusia a reafirmat, joi, că nu are militari în estul Ucrainei, în contextul acuzațiilor lansate de Occident, care au avertizat Moscova cu privire la riscul agravării conflictului din estul ucrainean.

La rândul său, Ucraina a anunțat că se pregătește pentru noi confruntări, iar prezența trupelor ruse în regiunile separatiste provoacă temeri cu privire la declanșarea unui război deschis, după două luni de armistițiu fragil.

Kievul și Occidentul acuză Moscova pentru deteriorarea situației din estul Ucrainei, unde armistițiul intrat în vigoare la începutul lunii septembrie este în prezent amenințat. Peste 4.000 de persoane au fost ucise în zonă de la începutul confruntărilor, în aprilie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Traian Băsescu: „Ce avem acum e rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Cabral a spus ADEVĂRUL după anunțul divorțului de Andreea!
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE schimbă permisul de conducere pentru șoferii de mașini electrice, dar vor fi afectați și posesorii de rulote și remorci
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Ești tratat nepoliticos la ghișeu sau în magazine? Iată ce drepturi ai și cum să le folosești!