Prima pagină » Știri » Limbajul codat al polițiștilor de la rutieră din Bistrița acuzați că luau mită. Ce înseamnă întrebarea „cum îi vremea pe acolo?”

Limbajul codat al polițiștilor de la rutieră din Bistrița acuzați că luau mită. Ce înseamnă întrebarea „cum îi vremea pe acolo?”

Adrian Popa
Limbajul codat al polițiștilor de la rutieră din Bistrița acuzați că luau mită. Ce înseamnă întrebarea „cum îi vremea pe acolo?
Potrivit procurorilor, fostul șef al Poliției Rutiere Roberto Hasnăș și șeful Poliției Năsăud Leon Cloșcă foloseau în conversațiile cu agenții un limbaj codat, cu expresii legate de vreme.

Conform procurorilor, fostul șef al Poliției Rutiere din Bistrița, Roberto Hasnăș, și șeful Poliției Năsăud, Leon Cloșcă, foloseau în conversațiile cu agenții un limbaj codat, cu expresii legate de vreme, transmite Bistriteanul.ro.

„Cum îi vremea pe-acolo?” și „E soare?” erau întrebările puse pentru a afla dacă anumite incidente rutiere au fost aranjate, adică dacă agenții de pe teren au luat mită sau nu. Atunci când nu se putea lua mită din cauza martorilor, experia folosită era „Am o pană”.

„Ofițerul utilizează în discuție cu subordonatul său un cod de inspirație meteorologică, absurd în situația dată, pentru a îngreuna probarea intervenției ilicite făcute. Conținutul acestei discuții este aparent absurd, discuțiile de factură meteorologică urmărind să mascheze intervenția vădit nelegală a șefului Poliției orașului Năsăud”, arată procurorii DNA.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Xi Jinping în spatele ușilor închise: cele două laturi ale președintelui chinez și cum tratează puterile mijlocii
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
Am aflat ce a făcut Andreea Ibacka în Elveția, de fapt, chiar înainte de anunțul divorțului de Cabral
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
FOTO: Cum arată tancul românesc echipat cu o cușcă anti-dronă
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Presa din Ungaria, despre România: „La vecini se întâmplă ceva grav”