Prima pagină » Economic » Lupul tânăr de pe Wall Street. Un adolescent american calcă pe urmele celebrului Jordan Belfort

Lupul tânăr de pe Wall Street. Un adolescent american calcă pe urmele celebrului Jordan Belfort

La vârsta de 16 ani, Connor Bruggemann, un licean american, a decis că nu mai vrea să meargă la școală și i-a mințit pe profesori că este bolnav. Adolescentul s-a închis în dormitor și a deschis laptopul. Pe timpul verii, tatăl său îi făcuse un cont Etrade, cu ajutorul sumei de 10.000 de dolari, bani pe care Bruggemann îi economisise după ce a lucrat timp de doi ani ca ospătar.

La început, tânărul a cumpărat acțiunile unor companii cunoscute, precum Apple și Verizon. A renunțat însă la idee după ceva timp și a investit tot ce avea în American Community Development Group Inc, ACYD, o companie ale cărei acțiuni costau 0,003 dolari/unitatea.

În următorul an, Bruggemann a transformat cei 10.000 de dolari în 300.000 de dolari, tranzacționând acțiuni foarte ieftine, o practică asociată cu multe riscuri (folosită în trecut de celebrul trader Jordan Belfort (foto), supranumit „Lupul de pe Wall Street”). Tânărul nu a abandonat însă studiile liceului din Wyckoff, New Jersey, dar ori de câte ori are ocazia, tranzacționează acțiuni de pe iPhone, chiar și în timpul orelor de curs, scrie theverge.com.

Bruggemann nu a revoluționat industria penny stock-urilor, ci a profitat de o tehnologie inovatoare. În urmă cu 20 de ani, conexiunile de internet nu permiteau tranzacționări în timp real. În urmă cu 10 ani, acestea puteau fi făcute doar de la birou. În prezent, adolescenții au la îndemână computere foarte performante, cu ajutorul cărora pot lucra de oriunde.

ACYD este primul pariu câștigat de adolescent. Compania produce echipamente wireless pentru sistemele municipale de rețele Wi-Fi. Acțiunile ACYD au ajuns să valoreze în scurt timp 300.000 de dolari.

„Nu există copii-minune în acest domeniu, ci doar piețe profitabile”, spune Howard Lindzon, investitor și fondator al Stocktwits, o platformă de comunicare pentru comunitatea investitorilor.

Acasă, într-o cameră pe care o împarte cu fratele său mai mare, Bruggeman are două monitoare pe care tranzacționează acțiuni, deși preferă să lucreze de pe telefonul mobil. Profesorii i-au confiscat de câteva ori iPhone-ul și i-au contactat părinții. Aceștia din urmă nu au fost însă supărați, din moment ce băiatul le-a cumpărat câte un BMW nou-nouț și două Macbook-uri, plus alte gadget-uri pentru frații săi. Adolescentul ar vrea să intre la universitate pentru a studia economia și antreprenoriatul. 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sindicatul MIPE, replică pentru Dragoș Pîslaru: „Părăsit de propriul ministru, MIPE își caută ministru”
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
Pagube uriașe după un cutremur puternic în Granada, resimțit în mai multe regiuni din Spania
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
De ce ți se face somn după-amiaza? Ar putea avea legătură cu ceea ce mănânci!