Prima pagină » Știri » Bugetul Capitalei are mai puțin cu 900 milioane de lei. Banii – luați de la RADET, străzi și spitale

Bugetul Capitalei are mai puțin cu 900 milioane de lei. Banii – luați de la RADET, străzi și spitale

Bugetul Capitalei are mai puțin cu 900 milioane de lei. Banii - luați de la RADET, străzi și spitale
Bugetul Capitalei are mai puțin cu 900 milioane de lei, banii - luați de la RADET, străzi și spitale

Consilierii generali au votat, joi, un proiect de hotărâre privind rectificarea negativă a bugetului municipalității pe anul 2014, cu 900 de milioane de lei.

Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a precizat că 790 de milioane de lei sunt luați în urma rectificărilor făcute de Guvern, iar restul până la 900 de milioane de lei reprezentau venituri proprii ale municipalității care nu au fost realizate.

Potrivit lui Oprescu, banii au fost luați de la proiecte de investiții care nu au fost începute, precum și „de la toate instituțiile de unde s-a putut lua”. Printre investițiile care rămân fără finanțare și care au primit bani la începutul anului se află pasajul pietonal subteran de la Piața Romană sau intrarea autostrăzii A3 în Capitală.

Bugetul pentru subvențiile RADET au fost lipsit de 83 de milioane de lei.

Oprescu a spus însă că, deși s-au tăiat bani, nu există riscul blocării acestei instituții care să ducă la oprirea căldurii sau apei calde în Capitală. „Nu mai speriați lumea că nu se blochează nimic. M-am adresat președintelui Curții de Conturi care mi-a promis că se reeșalonează datoriile astfel încât conturile RADET să nu fie blocate până la fuziunea celor două instituții (ELCEN și RADET n.r.) prin absorbție, atunci când datoriile vor fi stinse”, a declarat Sorin Oprescu.

De la Administrația Spitalelor au fost tăiate 36 de milioane de lei, de la Administrația Străzilor – aproximativ 80 de milioane de lei, de la Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor (ASPA) – 18 milioane de lei, iar de la RATB – aproximativ 6,7 mil de lei, acestea fiind printre instituțiile cele mai afectate de rectificarea negativă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Și dacă câștigă Viktor Orbán?
Digi24
De ce ar putea armistițiul din Iran să ducă la un dezastru: Capcana în care SUA au fost prinse 12 ani și în care riscă să cadă din nou
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta, discuție inedită cu Cristi Chivu: „Îți vom da numerele de telefon”
Adevarul
Cea mai nutritivă carne din lume este mai sănătoasă decât multe fructe și legume. Este la îndemâna oricui
Mediafax
Adio unei practici foarte des întâlnite în hoteluri: Uniunea Europeană elimină acest element din camerele de hotel
Click
Cine este tânărul din Constanța care a fost admis la Harvard, cu o bursă de peste 1.300.000 de dolari: „Un copil extraordinar”
Digi24
„Ghost Murmur”: cât de real este instrumentul CIA care a urmărit bătăile inimii aviatorului american dispărut în Iran
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Cât de des ar trebui spălați blugii? Mulți greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Mâncarea din copilărie poate reprograma creierul pe viață, indică un studiu