Prima pagină » Sport » Dezvăluiri inedite din dosarul „Valiza”. „Am numărat ore în șir acei bani”

Dezvăluiri inedite din dosarul „Valiza”. „Am numărat ore în șir acei bani”

Dezvăluiri inedite din dosarul
Claudiu Dumitrescu, procurorul care s-a ocupat de Dosarul "Valiza", a făcut recent o serie de dezvăluiri legate de acest caz.

Procurorul care s-a ocupat de Dosarul „Valiza” a povestit recent cum a găsit banii pe care Gigi Becali îi trimisese la Cluj, pentru ca Universitatea să piardă derby-ul cu CFR, din ultima etapă a sezonului 2007-2008.

Claudiu Dumitrescu a dezvăluit că, în realitate, era vorba de o borsetă în care se aflau 1,7 milioane de euro, scrie sportnews.ro.

„De fapt, nu era o valiză, ci doar o borsetă. Nu văzusem nici eu până la vremea respectivă 1,7 milioane de euro”, a spus procurorul. „Erau bancnote de 500 de euro, nepuse în circulație. Am numărat ore în șir acei bani pentru că a trebuit să trecem seria”, și-a amintit el. Potrivit acestuia, martorul-cheie din acea perioadă este Toni Doboș, care a colaborat cu autoritățile. Acesta a fost condamnat cu suspendare săptămâna trecută.

„Toni Doboș ne-a ajutat mult. El a avut în permanență o atitudine corectă și a recunoscut că s-a înțeles cu Steaua și a primit o ofertă din partea lor”, a afirmat Claudiu Dumitrescu.

Gigi Becali fost condamnat la 3 ani de închisoare după ce a încercat să influențeze rezultatul meciului U Cluj – CFR, din ultima etapă a sezonului 2007-2008. Dacă gazdele nu pierdeau, Steaua ar fi devenit campioană.

În același dosar au fost condamnați și Teia Sponte, Victor Pițurcă și Toni Doboș. Toți au primit pedepse cu suspendare, mai scrie sursa citată.

Becali a fost încarcerat la Penitenciarul Jilava până în 29 octombrie 2013, când a fost transferat la Penitenciarul Poarta Albă, după ce Administrația Penitenciarelor a aprobat cererea acestuia. Finanțatorul FC Steaua execută pedeapsa în regim deschis.

Recomandarea video

Mediafax
Războiul din Orientul Mijlociu: 40 de zile de doliu național și numirea conducerii interimare astăzi / Trump amenință Iranul
Digi24
„Articolul 5” al UE, clauza de apărare reciprocă mai amplă decât echivalentul NATO. Ce presupune și când a fost testat
Cancan.ro
BREAKING! E știrea momentului în lumea întreagă. A fost ELIMINAT în timpul bombardamentului
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
Mediafax
Elevi din Vrancea, blocați în Dubai din cauza închiderii spațiului aerian
Click
Salată de post cu năut: rețeta măicuțelor de la Mănăstirea Nera care îți potolește foamea și hrănește sufletul
Digi24
Țările în care se mută superbogații lumii. Unele destinații sunt surprinzătoare
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video cu momentul dramatic în care un tramvai plin cu pasageri deraiază în Milano: 2 morți, 54 de răniți
Descopera.ro
De ce neanderthalienii colecționau cranii cu coarne?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
O insulă grecească, preferată de români, are o plajă spectaculoasă cu nisip roz