Prima pagină » Știri externe » Măcelul provocat de Statul Islamic în Siria, la 6 luni de la înființarea „califatului”

Măcelul provocat de Statul Islamic în Siria, la 6 luni de la înființarea „califatului”

Măcelul provocat de Statul Islamic în Siria, la 6 luni de la înființarea
Aproape 2.000 de persoane din Siria, majoritatea membri ai unui important trib sunnit, au fost executate de către gruparea Statul Islamic (SI) de la anunțarea, la sfârșitul lui iunie, a înființării unui "califat", a denunțat duminică un ONG, relatează AFP.

„Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului a putut să documenteze execuția a 1.878 de persoane de către Statul Islamic, în Siria, de când (gruparea) și-a anunțat «califatul», pe 29 iunie, și până pe 27 decembrie”, anunță ONG-ul, care dispune de o rețea de surse civile, medicale și militare.

Aceste victime au fost executate prin împușcare, decapitare sau lapidare până la moarte în provinciile Deir Ezzor (est), Hassaka (nord-est), Rakka și Alep (nord), Homs și Hama (centru), potrivit Observatorului.

Dintre cele 1.878 de persoane, 1.175 sunt civili, inclusiv patru copii și opt femei. Printe ele se află 930 de membri ai tribului sunnit shaitat, care s-a ridicat împotriva SI în vară, în estul Siriei.

De asemenea, gruparea teroristă sunnită a executat 502 militari și membri ai milițiilor care susțin regimul președintelui sirian Bashar al-Assad, în confruntări armate sau după ce i-a răpit.

Statu Islamic a ucis inclusiv 120 dintre membrii săi – care au încercat, în majoritatea cazurilor, să fugă pentru a se întoarce în țările lor -, dar și 80 de rebeli sirieni și membri ai grupării rivale Frontul Al-Nusra, aripa siriană a rețelei teroriste Al-Qaida.

Observatorul apreciază că numărul real al persoanelor executate este mai mare de 1.878, din cauza sutelor de persoane date dispărute și care se află în carcerele SI.

Potrivit unor analiști, execuțiile comise de către jihadiștii din cadrul SI, adesea filmate și difuzate pe Internet, au scopul să terorizeze civilii și grupurile care încearcă să se ridice împotriva organizației și, totodată, să atragă noi jihadiști în rândul grupării.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Spitalele regionale din Craiova și Iași, pe drumul spre finalizare în 2028. Alexandru Rogobete: „La Cluj, din păcate, suntem în continuare în contestaţie…”
Digi24
„Trebuie să redeschidem Strâmtoarea Trump”. După Golful Mexic, liderul de la Casa Albă a botezat și Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran
Prosport.ro
Sorana Cîrstea e o femeie singură și a atras toate privirile cu apariția ei la un restaurant din Miami
Adevarul
Operațiuni secrete: avioanele guvernului Orban ar fi transportat bani și obiecte de valoare din Rusia, conform dezvăluirilor unui jurnalist maghiar
Mediafax
Cătălin Predoiu: „România, printre cele mai sigure țări din lume, potrivit datelor recente”. 13.786 de percheziții domiciliare la suspecții de infracțiuni grave
Click
Câți lei costă o pâine în brutăriile Laurei Cosoi, după scumpiri? Sfatul nutriționiștilor, de ce maiaua e mai sănătoasă decât drojdia: „Cu timpul, am testat și am simțit”
Digi24
Metoda ingenioasă prin care sute de litri de motorină erau furați săptămânal de pe un șantier de modernizare a căii ferate
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Ce se întâmplă doctore
Noi imagini controversate cu Elena Băsescu! Cât de mult s-a schimbat fiica cea mică a fostului președinte. Operațiile estetice au transformat-o
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Este nevoie de fișă medicală pentru duplicat la permisul auto?
Descopera.ro
O structură bizară de pe Marte seamănă cu o piramidă egipteană antică
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Pinguinii îmbătrânesc la fel ca oamenii moderni, indică un studiu