Prima pagină » Știri » Două companii românești licitează pentru modernizarea metroului din Budapesta

Două companii românești licitează pentru modernizarea metroului din Budapesta

Două companii românești licitează pentru modernizarea metroului din Budapesta
Două companii românești licitează pentru modernizarea metroului din Budapesta

„Consorțiul românesc a depus documentația pentru prima etapă a licitației, care se află acum în faza de pre-calificare a ofertelor, urmând ca după depășirea acestui moment să se înceapă negocierea pe contract și apoi desemnarea câștigătorului”, se arată într-un comunicat Grampet.

Potrivit companiei, etapa de pre-calificare este de așteptat să se încheie până la finalul lunii ianuarie.

În competiție s-au mai înscris alți șase participanți, dintre care producătorul francez Alstom, producătorul ceh Skoda, precum și companii din Rusia și Ungaria.

Grupul Grampet, cu afaceri de 230 milioane de euro la nivelul lui 2013, a încheiat primele nouă luni din 2014 cu un rulaj în creștere ușoară față de perioada similară a anului trecut.

Astra Vagoane Arad este deținută de omul de afaceri Valer Blidar.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump a ajuns la cel mai scăzut nivel în sondaje de la începutul celui de-al doilea mandat
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Coiful dacic de la Coțofenești a fost găsit! Informații de ultimă oră din Olanda
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Autoritățile olandeze au găsit coiful de la Coțofenești
Mediafax
Averea ascunsă a celor mai bogați 0,1% depășește bunurile deținute de jumătate din populația lumii
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Creierul oamenilor care consumă canabis și tutun are un volum mai mic