Prima pagină » Știri » „Cartierul pentru Justiție”, proiectul statului de 270 milioane de euro care va fi construit în București. Liviu Dragnea dezvăluie unde ar putea fi amplasat

„Cartierul pentru Justiție”, proiectul statului de 270 milioane de euro care va fi construit în București. Liviu Dragnea dezvăluie unde ar putea fi amplasat

Ministrul Dezvoltării, Liviu Dragnea, a susținut, joi, că terenul situat vis a vis de Tribunalul București, respectiv fostul amplasament al esplanadei, reprezintă prima variantă pentru constuirea "Cartierului pentru Justiție", un ansamblu de clădiri în care vor funcționa instituții din acest domeniu

„Cartierul pentru Justiție” reprezintă un obiectiv de investiții publice al MDRAP și include constuirea unui complex urbanistic destinat sediilor unor instituții aparținând sistemului judiciar, precum: CSM, Inspecția Judiciară, CAB, Judecătoriile sectoarelor 2 și 3, Parchetele de pe lângă Tribunalul București, INM și Școala Națională de Grefieri.

Valoarea acestui proiect este de 270 de milioane de Euro, sursa de finanțare o reprezintă bugetul MDRAP, iar perioada de timp în care urmează a se construi este de cinci ani începând cu 2015.

Master planul „Cartierului pentru Justiție” cuprinde o clădire de nouă etaje, unde va funcționa Palatul de Justiție, o clădire de trei etaje unde va funcționa CSM și o alta de patru etaje unde vor funcționa Parchetele.

„Cartierului pentru Justiție va avea ca primă variantă terenul amplasat vizavi de Biblioteca națională, fostul amplasament al esplanadei. Nu e o «fata morgana». Terenul e în administrarea Ministerului Dezvoltării. Sunt mai multe variante la care am lucrat și e destul de fezabilă varianta cu terenul respectiv. Avem discuții și cu Primăria Capitalei, pentru că pe lângă Cartierul de Justiție acolo o să se realizeze un complex cultural și de agrement și, de asemenea, câteva clădiri înalte pentru birouri. E un concept integrat și avem două variante: lucrăm în concept integrat sau lucrăm pe secțiuni”, a spus, joi, ministrul Dezvoltării, Liviu Dragnea.

Întrebat ce se întâmplă cu proiectul anunțat anterior, privind consturirea pe acel teren a unei săli polivalente, Dragnea a spus că acest lucru rămâne valabil ca posibilitate.

„Rămâne în contiuare posibilitatea, repet, pentru trei funcțiuni: sală polivalentă, în care se pot desfășura spectacole, inclusiv filarmonică, o secțiune destinată pentru clădiri de birouri și secțiunea Cartierului de Justiție”, a spus Dragnea.

La rândul său, ministrul Justiției, Robert Cazanciuc a precizat că locul a fost aleasă pentru că este vis a vis de cea mai mare instituție de justiție din România, respectiv Tribunalul București.

„În planul urbanistic e prevăzut și o sală concerte și clădirile de birouri”, a spus Cazanciuc.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Economia Rusiei se apropie de „zona morții”. Ce arată noile date economice?
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
Uitați de păpuși și mașinuțe. Copiii ar trebui să se joace cu teluri și zdrobitoare de cartofi pentru a se dezvolta mai bine
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Zodia care dă lovitura în luna martie! Noroc divin și schimbări spectaculoase pentru acest nativ
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Testele ADAC arată un paradox: impactul la 35 km/h poate fi mai periculos decât la 50 km/h
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Astronomii încearcă să rezolve misterul unei comete care și-a schimbat direcția de rotație