Prima pagină » Știri » Lista medicamentelor compensate: ce decizie s-a luat în cazul siropul Ibuprofen pentru copii

Lista medicamentelor compensate: ce decizie s-a luat în cazul siropul Ibuprofen pentru copii

Lista medicamentelor compensate: ce decizie s-a luat în cazul siropul Ibuprofen pentru copii
Lista medicamentelor compensate: ce decizie s-a luat în cazul siropul Ibuprofen pentru copii

„Astăzi am avut o dezbatere publică pe tema delistării unor medicamente, de aceea nu vom putea spune exact câte molecule vor fi scoase de la compensare și câte trecute în altă categorie de compensare. Am preluat ceea ce s-a spus în dezbaterea publică. Ceea ce pot spune este că Ibuprofenul, care se eliberează cu prescripție medicală, va rămâne în continuare în compensare. Deci, formele care se eliberează cu prescripție, adică suspensie pentru copii și forma de 600 de mg pentru adulți, nu își vor modifica nivelul de compensare, de sută la sută, pe lista C3. Într-adevăr, medicamentele OTC, care nu sunt eliberate cu prescripție, vor dispărea din propunerea noastră finală”, a spus dr. Marius Savu.

Potrivit președintelui ANMDM, într-o primă evaluare, scoaterea de pe lista de compensate a unor medicamente care nu își dovedesc valoarea terapeutică ar putea aduce economii în valoare de 200 de milioane de lei anual.

„Este cifra pe care o estimăm noi și care credem că va fi economisită prin acest proiect. Totodată, estimăm că pe noua listă ar putea intra maxim 20 de medicamente noi. Nu știu exact, anul trecut au intrat 40. Sperăm ca, în etapa următoare, să intre, probabil, 20 de medicamente noi”, a mai spus Savu.

Legat de alternativele pentru medicamentele delistate, Savu a spus că există înlocuitori.

„Multe dintre medicamentele delistate au alternativă, și vorbesc de cele pentru hipertensiune, pentru care există numeroase alternative, există medicație în cazul benzodiazepinelor. Și mai sunt medicamente care nu și-au dovedit eficacitatea și care au fost delistate în Franța, Marea Britanie și Germania”, a adăugat Savu.

Președintele ANMDM a mai spus că, din ce a văzut până acum, există un consens în ceea ce privește introducerea unui nou program de compensare, respectiv de 20 la sută.

„Legat de introducerea unui nou nivel cel de compensare de 20 la sută, unde sunt medicamente care au mai mult o eficacitate simptomatică și mai puțin de vindecare, am înțeles că există un consens. Vom vedea, din punct de vedere tehnic și juridic, care anume acte mai trebuie modificate”, a precizat Marius Savu.

Ministerul Sănătății propune, printr-un proiect de Hotărâre de Guvern, scoaterea de pe lista de compensate a 21 medicamente, unele pentru că le-a fost suspendată autorizația de punere pe piață, de către Comisia Europeană, altele pentru că sunt medicamente care se eliberează fără rețetă. Proiectul a fost dezbătut public, luni, la Institutul de Sănătate Publică București.

Proiectul de Hotărâre lansat în dezbatere publică vizează modificarea și completarea HG 720/2008 pentru aprobarea Listei cuprinzând denumirile comune internaționale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asigurații, cu sau fără contribuție personală, pe bază de prescripție medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate.

Potrivit proiectului, în urma evaluării listei, au fost eliminate nouă denumiri comune internaționale (DCI) pentru care Comisia Europeană a emis decizii de suspendare a autorizației de punere pe piață: Rimonabantum și Efalizumabum (decizie din 16 ianuarie 2009), Alemtuzumab (decizie din 8 august 2012), Combinații (rosiglitazonum + glimepiridum) și Rosiglitazonum (decizie din 31 decembrie 2010), Drotrecogium alfa (decizie din 8 noiembrie 2011), Daclizumabum (decizie din 10 iunie 2008), Sibutraminum (decizie din 31 decembrie 2010) și Tetralepamum (decizie din 10 iunie2013).

Cele mai multe dintre aceste medicamente erau compensate sută la sută.

Alte cinci medicamente, dintre care patru compensate sută la sută, au fost scoase din listă, deoarece sunt exclusiv eliberate fără rețetă medicală (OTC), respectiv Bifonazolum, Natrii fluoridum, Dexpanthenolum, Benzoylis Peroxidum și Clemastinum.

În plus, au mai fost eliminate din listă, din alte rațiuni, șapte medicamente, printre care Ibuprofen și Ginko Biloba.

Alte 12 medicamente care erau compensate 90 sau 50 la sută au fost trecute într-o nouă listă, a medicamentelor compensate 20 la sută.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
PROBLEMA care îngrijorează economia mondială. Chinezii nu mai fac cumpărături
Digi24
Nou val de recrutare forțată în armata rusă: datornicii și foștii deținuți, printre ținte. Mișcarea Ateș: Nu semna nimic sub amenințări
Cancan.ro
Anca Serea și Adi Sînă s-au despărțit? 'El a înșelat-o de la început'
Prosport.ro
FOTO. Andreea Popescu, imagini fără inhibiții. Cum s-a pozat pentru a-i atrage atenția lui Dan Alexa
Adevarul
Miza de 60 de miliarde de euro: România înfruntă Germania și Franța pentru noul buget UE. Ce șanse avem
Mediafax
Ce înseamnă pentru economia Spaniei plecarea în masă a românilor
Click
Unde au plecat Cătălin Măruță și familia în vacanță. Imagini de senzație din destinația exotică: „Punem pe pauză tot ce înseamnă agitație”
Digi24
Becali dezvăluie ce i-ar fi mărturisit Grindeanu în timpul votului pentru Guvernul Veștea: „Nu-mi vine să cred”
Cancan.ro
Perla anului 2026 după proba de limba română. Ce a putut spune această elevă din Vaslui
Ce se întâmplă doctore
Dieta Marei Bănică, cu care a slăbit 15 kg în 2 luni. E un regim special creat de ea, fără înfometare. Imagini incendiare cu vedeta
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Șofer de 85 de ani, prins cu 177 km/h în timp ce făcea „o liniuță”. Explicația: Era doar o plimbare cu un Nissan 350Z
Descopera.ro
Care este cel mai periculos animal din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit o slăbiciune ascunsă a substanțelor chimice eterne