Prima pagină » IT&C » O bancă din România va crește cu 20% numărul angajaților centrului IT

O bancă din România va crește cu 20% numărul angajaților centrului IT

O bancă din România va crește cu 20% numărul angajaților centrului IT
Proiectele i-au fost prezentate premierului Victor Ponta de către CEO-ul consorțiului bancar italian, Federico Ghizzoni, într-o întâlnire organizată, luni, la Guvern.

Proiectele i-au fost prezentate premierului Victor Ponta de către CEO-ul consorțiului bancar italian, Federico Ghizzoni, într-o întâlnire organizată, luni, la Guvern.

„Vizita în România a conducerii consorțiului bancar italian este prilejuită de împlinirea a 10 ani de la înființarea Centrului IT al UniCredit și deciziei de dezvoltare a acestuia în perioada următoare, prin sporirea cu 20% a personalului angajat, care în momentul de față este de aproximativ 1.400. Reprezentanții UniCredit au afirmat disponibilitatea consorțiului bancar italian de a finanța dezvoltarea antreprenoriatului în industria comunicațiilor și IT, dar și despre dezvoltarea învățământului superior în domeniul IT. UniCredit este dispusă să se implice direct în dezvoltarea capacităților universităților românești în domeniul IT după o relație de tipul «cerere-ofertă», în care sistemul bancar reprezintă clientul, iar învățământul superior, ofertantul”, se arată într-un comunicat al Guvernului.

UniCredit, cea mai mare bancă italiană după active, este prezentă în România prin grupul UniCredit Țiriac, care include care include UniCredit Țiriac Bank SA și filialele sale UniCredit Consumer Financing IFN SA, UniCredit Leasing Corporation IFN SA și UniCredit Insurance Broker SRL.

UniCredit Țiriac ocupă poziția a șasea în sistemul bancar românesc după valoarea activelor, cu o cotă de piață de 7,17%. Volumul activelor a totalizat 28,7 miliarde lei (6,4 miliarde euro) la 31 decembrie 2014, în creștere cu 4,5% față de 31 decembrie 2013.

UniCredit Țiriac Bank avea la decembrie 2014 un număr de 184 de sucursale, în timp ce numărul angajaților grupului UniCredit Țiriac a ajuns la 3.357.

Recomandarea video

Mediafax
Guvernul scade acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Toate măsurile pentru reducerea prețului la motorină
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
60% dintre judecătorii federali din SUA folosesc tot mai mult Inteligența Artificială ca să redacteze hotărâri sau să îi ajute în audieri, deși știu că este nesigură
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Probleme pentru echipajul Artemis 2 în drum spre Lună! Ce a transmis NASA?