Prima pagină » Știri » Au plătit cazarea la Eforie Nord, dar când au ajuns acolo nu au primit nicio cameră. Ce a urmat

Au plătit cazarea la Eforie Nord, dar când au ajuns acolo nu au primit nicio cameră. Ce a urmat

Au plătit cazarea la Eforie Nord, dar când au ajuns acolo nu au primit nicio cameră. Ce a urmat
Președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), Marius Dunca, face verificări pe litoral, marți, în cazul mai multor turiști care dar nu au putut fi cazați în hoteluri din Eforie Nord și Jupiter, deși au plătit cazarea cu câteva luni înainte.

Marius Dunca a declarat marți, pentru MEDIAFAX, că va merge pe litoral pentru a verifica mai mulți operatori economici, dar și agenții de turism, după ce a fost informat că zeci de familii stau cu bagajele pe plajă, din cauză că hotelurile unde aveau rezervare le-au comunicat că nu mai există camere libere, iar o situație similară a fost sesizată oficial la ANPC de către un turist ajuns în Jupiter.

Președintele ANPC a precizat că, deși abia a plecat de pe litoral, se va întoarce pentru noi verificări, întrucât, dacă informațiile primite se confirmă, este vorba de „o bătaie de joc a operatorului economic sau a agenției”.

„Sunt cazuri în care turiștii se plâng că nu fost cazați la ora 8.00, când au ajuns la hotel, deși programul de cazare începe la 12.00. Dar sunt și cazuri în care nu au fost cazați, deși ei au plătit în avans cazarea. În acest caz, este vorba de o practică comercială incorectă, este o bătaie de joc a operatorului economic sau a agenției. Ne plângem că nu vin turiști. Păi cum să vină în condițiile astea?”, a spus președintele ANPC.

Marius Dunca a adăugat că, în urma verificărilor pe care le va face, va stabili dacă vina aparține agenției de turism, pentru că nu a virat banii căte hotel la timp, sau dacă este vina operatorului economic, pentru că a vândut mai multe locuri de cazare decât dispune.

„Dacă agențiile de turism au plăti la timp, iar turișii ajung și nu au unde să se cazeze, operatorul economic este obligat să le ofere alternativă în aceleași condiții pentru care ei au plătit sau în condiții mai bune. În niciun caz, turiștii care au plătit cazare la trei stele nu vor putea fi cazați la două stele”, a spus președintele ANPC.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu rachete iraniene în Arabia Saudită. 12 soldați americani au fost răniți
Digi24
Un elev de 13 ani a înjunghiat o profesoară și a transmis totul live pe Telegram
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Cel mai sănătos mic dejun: alimentul pe care medicii îl recomandă în fiecare dimineață
Mediafax
Apariție surpriză în timp ce Trump și Modi discutau la telefon. Cine a intervenit în timpul convorbirii
Click
Lovitură dureroasă pentru Denise Rifai! Dezvăluiri neașteptate după despărțirea de Dan Alexa
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Chef Florin Dumitrescu, un nou capitol! A făcut ANUNȚUL momentului: 'Din toamnă, ne vedem la...'
Ce se întâmplă doctore
Alt divorț neașteptat în showbiz! Vedeta care s-a despărțit în mare secret! Au împreună doi copii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Care țară are cel mai mult petrol din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Vladimir Putin cere donații pentru finanțarea războiului din Ucraina