Prima pagină » Știri externe » Ce au aflat anchetatorii despre ostaticul croat executat de Stat Islamic

Ce au aflat anchetatorii despre ostaticul croat executat de Stat Islamic

Ce au aflat anchetatorii despre ostaticul croat executat de Stat Islamic
Ce au aflat anchetatorii despre ostaticul croat executat de Stat Islamic

Inginerul croat Tomislav Salopek a fost capturat de o grupare locală, în apropiere de Cairo, pe 22 iulie. Gruparea a cerut o răscumpărare din partea companiei franceze pentru care lucra cetățeanul croat.

Ulterior, ostaticul a fost predat grupului Provincia Sinai, filiala egipteană a rețelei teroriste Stat Islamic. Grupul terorist Stat Islamic în Provincia Sinai amenințase că va executa ostaticul croat dacă autoritățile egiptene nu vor elibera femei musulmane deținute.

„Concluzia este că nu a existat o solicitare precisă și că avem de-a face cu două organizații diferite. Prima l-a răpit, a doua s-a identificat drept grupul Stat Islamic”, a explicat Vesna Pusic.

Rețeaua teroristă Stat Islamic a anunțat miercuri decapitarea ostaticului croat. Gruparea teroristă Wilyat Sina (Stat Islamic în Provincia Sinai) a prezentat miercuri imagini de la executarea cetățeanului croat Tomislav Salopek, răpit în iulie în apropiere de Cairo.

Abu Bakr al-Bagdadi, liderul rețelei teroriste Stat Islamic, a interzis recent prezentarea înregistrărilor video cu decapitările ostaticilor. Imaginile prezentate miercuri nu au putut fi autentificate de experți independenți. Premierul Croației, Zoran Milanovic, s-a declarat șocat de crimă, precizând că informațiile nu au putut fi deocamdată confirmate.

Tomislav Salopek, un cetățean croat în vârstă de 30 de ani, fusese capturat de militanți ai rețelei Stat Islamic pe 22 iulie, în nordul Egiptului.

Rețeaua teroristă sunnită Stat Islamic ocupă regiuni din nord-vestul Irakului, din nordul Siriei, din nordul Egiptului și din nordul Libiei, unde a proclamat un „califat islamic”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Piatra Teiului, marele viaduct de pe lacul Bicaz. Cum s-a schimbat locul de la porțile Moldovei, Bucovinei și Transilvaniei
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
Două zodii intră într-o perioadă de aur începând cu 21 mai. Se vor afla sub o stea norocoasă, apar oportunități importante și se anunță reușite în plan financiar și sentimental
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Utilizarea medicamentelor pentru slăbit poate avea un dezavantaj surprinzător