Prima pagină » Economic » Razie a Fiscului în Centrul Vechi al Bucureștiului. Ce au descoperit inspectorii de la Antifraudă

Razie a Fiscului în Centrul Vechi al Bucureștiului. Ce au descoperit inspectorii de la Antifraudă

220 de inspectori antifraudă au verificat sâmbătă noapte firmele din Centrul Vechi al Capitalei și au aplicat amenzi de 437.200 de lei.

ANAF a anunțat că reprezentanții a 49 de agenți economici, verificați în cadrul controalelor de sâmbătă noaptea au fost invitați la sediul Direcției Antifraudã în cursul zilei de marți.

„Discuțiile vor viza gãsirea de soluții pentru eliminarea practicilor uzitate de aceștia, respectiv ținerea unei evidențe duble și eliberarea notelor proforme/de consum/bonurilor nefiscale în locul bonului fiscal”, a anunțat ANAF.

Sâmbătă noaptea, un număr de 220 de inspectori antifraudã au verificat 98 de societãți comerciale din zonele Centrul Vechi, Ateneu și Herãstrãu, din București. Inspectorii au vrut să vadă dacă firmele folosesc case de marcat electronice fiscale și dacă emit bonuri fiscale.

Inspectorii Antifraudă au aplicat 135 de amenzi în valoare de 437.200 lei, au confiscat 8.081 lei, au dat 11 avertismente și au suspendat activitatea unei firme. 

„În urma acțiunii de sâmbãtã noaptea, s-a constatat cã, aproape fãrã excepție, cei controlați eliberau note de platã/ proforme sau bonuri nefiscale în locul bonului fiscal, existând suspiciunea întemeiatã cã aceștia țin evidența dublã a activitãții”, se arată în comunicatul ANAF.

Fiscul avertizează că firmele care nu emit bonuri fiscale riscă să fie închise.

„Întrucât, în ciuda acțiunilor concertate ale inspectorilor antifraudã demarate în martie 2015, o parte dintre agenții economici nu au înțeles cã, alãturi de cazurile de mare evaziune instrumentate, ANAF acordã o atenție deosebitã evaziunii fiscale rezultate din neemiterea bonului fiscal, se va proceda la o verificare atentã a evidențelor tehnico-operative și contabile. În situația repetãrii unor astfel de constatãri, în conformitate cu OUG 28/1999, activitatea acestor agenți va fi suspendatã”, se mai arată în comunicatul de la ANAF. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sute de oameni s-au adunat în centrul Istanbulului pentru a protesta împotriva SUA și Israelului
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Andreea Popescu, mesaj TRANȘANT după ce Rareș Cojoc a luat o nouă medalie de aur: '4 ani de terapie'
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
„Mi-am cumpărat deja un al doilea apartament”. O femeie surprinsă de prețurile mici și cheltuielile ascunse din imobiliarele spaniole
Mediafax
Agenția Națională pentru Sport anunță o mare performanță: România cucerește templul dansului sportiv mondial
Click
Apropiații Codruței Filip rup tăcerea. Ce se întâmplă cu artista după despărțirea de Valentin Sanfira: „Trece prin momente dificile”
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Cine va câștiga Survivor 2026? Am întrebat Inteligența Artificială. Ce nume ne-a dat și de ce
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Ideile bizare ale lui Wilhelm al II-lea care au șocat Europa și întreaga lume