Prima pagină » Magazin » Motivul pentru care Facebook cenzurează fotografiile cu Mica Sirenă din Copenhaga

Motivul pentru care Facebook cenzurează fotografiile cu Mica Sirenă din Copenhaga

Motivul pentru care Facebook cenzurează fotografiile cu Mica Sirenă din Copenhaga
Motivul pentru care Facebook cenzurează fotografiile cu Mica Sirenă din Copenhaga

După ce a cenzurat celebrul tablou „L’origine du monde” realizat de Gustave Courbet, compania Facebook a cenzurat și sculptura Mica Sirenă, amplasată pe o stâncă în portul orașului Copenhaga. Rețeaua de socializare a interzis pe site-ul său o fotografie a acestei statui din bronz, care este o reprezentare a personajului omonim din povestea lui Hans Christian Andersen, deoarece acea imagine ar avea „o conotație sexuală”.

Actul de cenzură nu a fost pe placul lui Mette Gjerskov, o politiciană daneză, care a dorit să distribuie pur și simplu pe Facebook acea fotografie pe care o publicase anterior pe blogul ei.

„Nu pot să îmi promovez blogul din cauza acestei restricții stupide. Nu aș fi crezut niciodată că o comoară națională va fi clasată pe același nivel cu pornografia infantilă sau cu alte monstruozități”, a declarat Mette Gjerskov.

Potrivit cotidianului britanic The Telegraph, rețeaua de socializare creată de Mark Zuckerberg ar fi oferit deja o altă explicație pentru acel act de cenzură și ar fi spus că, în realitate, ar fi vorba de o problemă care ține nu de nuditate, ci de drepturile de autor. Nicio fotografie cu statuia în cauză nu poate fi publicată fără ca utilizatorul de Facebook să plătească moștenitorilor artistului care a realizat Mica Sirenă, danezo-islandezul Edvard Eriksen, drepturi de folosire a imaginii.

Anul trecut, Facebook și-a actualizat liniile directoare referitoare la ceea ce poate fi publicat sau nu poate fi publicat pe rețeaua de socializare, pentru a evita orice „confuzie”. Astfel, Facebook a anunțat că va restricționa nuditatea pentru că „anumite categorii de public din comunitatea mondială ar putea fi sensibile la acest tip de conținuturi”. Facebook a confirmat și faptul că imaginile cu sâni feminini rămân interzise pe această platformă online.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Cartofii „fierb” în pământ, în Asia. Val de căldură record