Prima pagină » Știri externe » O jurnalistă din Marea Britanie a primit acasă un refugiat. Ce a urmat

O jurnalistă din Marea Britanie a primit acasă un refugiat. Ce a urmat

Yasser, un refugiat sirian de 34 de ani a ajuns în Anglia, însă nu reprezenta o prioritate în ceea ce privește programele de integrare din cauza faptului că era singur, fără soție sau copil. Yasser s-a adăpostit într-un hostel pentru oameni ai străzii. Acolo a fost găsit de jurnalista The Guardian Helen Pidd.

Odată ajunși în Europa, refugiații sirieni trebuie să se adapteze la țara adoptivă, la o nouă viață, departe de tot ceea ce le este cunoscut. Acesta este și cazul lui Yasser. El a ajuns în Anglia singur, urmând să îi aștepte și pe soția și copilul său. Pentru că era singur, nu reprezenta o prioritate în ceea ce privește programele de integrare a refugiaților.

Norocul lui s-a numit Helen Pidd. Femeia, jurnalist la publicația The Guardian, a aflat povestea sa și l-a luat la ea acasă, pentu a-l ajuta să se integreze în noua lui țară. Cei doi au devenit foarte buni prieteni, după cum afirmă chiar Helen într-un articol publicat în ziarul britanic.

Yasser a petrecut alături de Helen Crăciunul, a mers cu aceasta chiar și la o petrecere de Halloween. Jurnalista spune că un rol foarte important l-au avut și prietenii ei, care l-au făcut pe Yasser să se simtă ca acasă: l-au învățat engleză, au vorbit tot timpul cu el, i-au reparat bicicleta și i-au arătat cum să meargă pe ea astfel încât să fie în siguranță.  

„Se spune că e nevoie de un întreg sat ca să crești un copil. Eu cred că este nevoie de o întreagă societate pentru a integra un refugiat”, a spus Helen. 

Faptul că a stat într-o casă cu o femeie cu care nu avea nicio legătură a fost o noutate pentru Yasser, acest lucru nefiind permis în Siria. „În Siria acesta este un lucru neobișnuit. Aveam prietene femei, ieșeam cu ele în oraș, însă era imposibil să locuiesc cu ele în aceeași casă”, a povestit Yasser. 

Helen a fost umită să vadă că Yasser s-a implicat în problemele societății engleze. Când a văzut la televizor transmisiuni live din timpul inundațiilor din nordul Angliei, bărbatul a mobilizat un grup de sirieni care au ajutat familiile la curățenie. 

Între timp, familia lui Yasser a ajuns în Anglia și astfel, bărbatul a putut aplica pentru un adăpost. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Cât de pregătită este lumea pentru o nouă pandemie?