Prima pagină » Magazin » Anchetatorii au scos totul la iveală. De ce s-a sinucis cel mai bun bucătar din lume

Anchetatorii au scos totul la iveală. De ce s-a sinucis cel mai bun bucătar din lume

Anchetatorii au scos totul la iveală. De ce s-a sinucis cel mai bun bucătar din lume
„Cel mai bun bucătar din lume", Benoit Violier, în vârstă de 44 de ani, a fost găsit decedat, săptămâna trecută, în casa sa din Belgia. Anchetatorii au anunțat că acesta a căzut victimă unei înșelătorii „uriașe" cu vinuri, care l-a adus în pragul falimentului.

Benoit Voilier, al cărui restaurant l’Hotel de Ville a fost recompensat cu trei stele Michelin, s-a sinucis duminica trecută, fără să lase un bilet de adio.

Anchetatorii au scos la iveală faptul că bucătarul renumit avea o situație financiară „foarte precară”, în ciuda succesului aparent al restaurantului său dni Crissier (Lausanne, Elveția).

Potrivit unor informații, Benoit s-a implicat într-o afacere în care comenzile pentru vinuri foarte scumpe (14.000-27.000 lire sterline), făcute de restaurante de calibru, nu au fost onorate niciodată.

Publicația financiară elvețiană Bilan scrie că bucătarul a fost victima acestei înșelătorii uriașe, pusă la cale de Private Finance Partners, o companie de vinuri din Sion.

În 2015, compania a vândut în avans sticle de vinuri foarte scumpe unor restaurante, pe care nu le-au livrat niciodată.

Aceleași sticle, cu prețuri de 14.000-27.500 lire sterline, erau vândute de două-patru ori unor cumpărători naivi.

Potrivit Bilan, restaurantul lui Violier a înregistrat pierderi de circa 1,37 milioane lire sterline în urma fraudei.

Private Finance Partner și-a cerut falimentul în data de 30 noiembrie 2015. Revista a precizat că unul dintre brokerii firmei a ajuns în custodia poliției. „Ultimele luni din viața bucătarului au fost extrem de tulburate”, precizează jurnaliștii elvețieni.

Violier a fost înmormântat sâmbătă în Franța și la funeralii au participat peste 1.500 de persoane, informează Daily Mail

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni