Prima pagină » Știri externe » Macedonia construiește al doilea gard ghimpat la frontiera cu Grecia

Macedonia construiește al doilea gard ghimpat la frontiera cu Grecia

Macedonia construiește al doilea gard ghimpat la frontiera cu Grecia
Macedonia a început să ridice un nou gard ghimpat la frontiera cu Grecia, cu scopul de a controla mai bine fluxul migranților "ilegali", a declarat luni o sursă militară citată de AFP în pagina electronică.

Noua barieră va fi construită în paralel cu alta, care există deja, cu obiectivul de a îngreuna și mai mult trecerea migranților, care pătrund pe teritoriul acestei țări balcanice dinspre Grecia, a declarat pentru AFP un oficial din cadrul armatei macedonene.

„Ideea este să li se transmită migranților mesajul că există o barieră dublă și să renunțe să o treacă ilegal”, a declarat acest oficial, care a solicitat protecția anonimatului.

Macedonia a început în noiembrie să trieze migranții, autorizându-i doar pe cei care vin din țări devastate de război (Siria, Afganistan și Irak) să intre pe teritoriul său, cu scopul de a-și continua ulterior periplul către Europa de Vest.

Însă oameni care provin dintr-o serie de alte țări – considerați migranți „economici” – încearcă să treacă în mod ilegal frontiera dintre Grecia și Macedonia.

Noua împrejmuire urmează să fie ridicată în apropiere de cea instalată în noiembrie la punctul de trecere a frontierei de la Gevgelija, prin care pătrund refugiați în mod regulat, potrivit oficialului citat, care a refuzat să precizeze lungimea barierei.

Presa locală scrie că gardul va avea peste 30 de kilometri lungime.

Peste 68.000 de refugiați au pătruns în Macedonia de la începutul anului, iar poliția locală a împiedicat, în ianuarie, aproximativ 4.000 de persoane să treacă frontiera ilegal, potrivit unor date oficiale.

Afluxul migranților care doresc să ajungă în țări din Europa Occidentală și de Nord a continuat pe timpul iernii, în pofida temperaturii scăzute și periculoasei traversări a mării din Turcia către insule elene.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
România este în prima linie de apărare a graniței Uniunii Europene, spune ministrul Radu Miruță
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Soțul Annei a ieșit la lumină! A ținut pasul cu pretențiile Julietei de pe Transfăgărășan până i-a ieșit fum din portofel
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Cum au reușit 24 de iepuri să cucerească un întreg continent și să provoace dezastre. „Invazia începută în 1859 continuă și astăzi”
Mediafax
Pagube uriașe după un cutremur puternic în Granada, resimțit în mai multe regiuni din Spania
Click
Destinul trist al Andei Călugăreanu: respinsă de 9 ori la Teatru și părăsită de soț pentru o altă artistă. 34 de ani de la moartea ei
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Tușul din tatuaje nu este atât de sigur pe cât se credea, descoperă o analiză îngrijorătoare