Prima pagină » Știri politice » Răspunsul lui Cioloș, după ce Dragnea l-a acuzat că guvernul tehnocrat a pierdut „miliarde de euro”

Răspunsul lui Cioloș, după ce Dragnea l-a acuzat că guvernul tehnocrat a pierdut „miliarde de euro”

Răspunsul lui Cioloș, după ce Dragnea l-a acuzat că guvernul tehnocrat a pierdut „miliarde de euro
Guvernul Cioloș nu „a pierdut miliarde de euro", ci a reușit anul acesta să aducă în România 7,23 miliarde de euro de la Comisia Europeană, din care aproape 2,5 miliarde aferente perioadei actuale de programare, precizează Executivul ca reacție la acuzele liderului PSD, Liviu Dragnea.

Premierul Dacian Cioloș a transmis prin intermediul purtătorului de cuvânt al Guvernului, Liviu Iolu, că acuzele lui Liviu Dragnea potrivit cărora Cabinetul tehnocrat este un risc de securitate națională pentru că România ar fi pierdut miliarde de euro sunt nefondate.

„Acest Guvern a crescut rata de absorbție cu peste 20%. De la 58% – cât au reușit toate guvernele precedente începând cu 2007 – la aproape 82% în prezent. De asemenea, Guvernul Cioloș a adus în țară investiții străine directe în valoare de 3,7 miliarde de euro, cu peste 10% mai mult decât în anul precedent. De asemenea, România are o creștere economică de 5%, cea mai mare din Uniunea Europeană în condiții de stabilitate macro-economică”, a transmis Palatul Victoria.

Întrebat joi dacă nominalizarea premierului Sevil Shhaideh ar avea riscuri de securitate națională, având în vedere că soțul ei este un susținător al regimului de la Damasc, Liviu Dragnea a replicat că risc de securitate națională a fost Cabinetul Cioloș, care a pierdut miliarde de euro, iar serviciile secrete „aici ar fi trebuit să intervină demult”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Noua eră a secetei: râurile din Europa care au secat pentru prima dată