Prima pagină » Economic » Românul care deține cele mai multe malluri din țară. Colectează zeci de milioane de euro din chirii

Românul care deține cele mai multe malluri din țară. Colectează zeci de milioane de euro din chirii

Românul care deține cele mai multe malluri din țară. Colectează zeci de milioane de euro din chirii
Antreprenorul ieșean Iulian Dascălu controlează Iulius Group, unul dintre cei mai puternici jucători locali din piața românească de centre comerciale și birouri.

Iulian Dascălu a fost unul dintre primii investitori în malluri din România; în 2000, când a deschis Iulius Mall la Iași, în România mai funcționa doar proiectul București Mall al companiei turcești Anchor Grup.

La un deceniu și jumătate distanță, Iulius Group controlează patru centre comerciale sub brandul Iulius, la Iași, Timișoara, Cluj-Napoca și Suceava, precum și ansamblul multifuncțional Palas Iași. Pe segmentul office, compania a dezvoltat la nivel național peste 58.000 de metri pătrați de birouri clasa A, iar alți 15.000 de metri pătrați se află în construcție.

Iulian Dascălu este licențiat în finanțe-contabilitate în cadrul Universității „Petre Andrei” din Iași, respectiv economie și administrarea afacerilor în cadrul Universității de Vest din Timișoara.

Toate proiectele omului de afaceri Iulian Dascălu au înregistrat în 2015 creșteri ale cifrei de afaceri, ajungând la o valoare cumulată de 291 mil. lei (66,1 mil. euro) numai din segmentul de retail.

Acestui total i se adaugă 27,8 mil. lei (6,3 mil. euro) din exploatarea sectorului office construit în cadrul an­samblului Palas din Iași. Față de anul 2014, când rezultatul pe retail a fost de 268,1 mil. lei (60,9 mil. euro), creșterea este de 8,5%. Liderul grupului în ceea ce privește rezultatele pentru anul trecut este centrul comercial Iulius Mall Timișoara, care a adus în 2015 venituri de 89,7 mil. lei (20,4 mil. euro), în creștere cu 6,5% față de anul anterior. Mallul din vestul țării va fi integrat într-un proiect mai amplu la care compania lucrează în prezent și în care investește peste 220 mil. euro. Acesta va fi al doilea ansamblu de tip mixed-use din portofoliul companiei, după Palas Iași, scrie bm.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Țara care caută 16 oameni pentru un sejur de vis, totul gratuit
Digi24
O femeie din Cluj a murit apărându-și fiica de fostul iubit, pe numele căruia era ordin de protecție
Cancan.ro
Lista pensionarilor scutiți de CASS. Cine nu plătește contribuția, deși are pensie peste 3.000 de lei
Prosport.ro
FOTO. Campioana Valentina Cambei, apariție provocatoare cu tatuajele de pe abdomen şi de pe coapsă la vedere
Adevarul
Fabrica uitată de lângă „autostrada cu tuneluri”. Cum a ajuns în ruină uzina de oțet și solvenți de la Margina
Mediafax
Țara celor o mie de insule, unde se află cheile paradisului
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Ce-i enervează pe ruși, chiar mai mult decât atacurile ucrainene
Cancan.ro
Data exactă când ajunge România sub domul de căldură care a făcut ravagii în vestul Europei
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa lui Cristian Mungiu. Regizorul premiat la Cannes locuiește într-o vilă spectaculoasă din București
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Puțini oameni știu: Ce este o secundă bisectă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Comportamentele toxice din familie pe care mulți oameni nu le recunosc