Prima pagină » Știri » Judecătoarea care l-a condamnat pe Voiculescu cere revocarea șefului Inspecției Judiciare

Judecătoarea care l-a condamnat pe Voiculescu cere revocarea șefului Inspecției Judiciare

Judecătoarea care l-a condamnat pe Voiculescu cere revocarea șefului Inspecției Judiciare
Judecătorul Camelia Bogdan a cerut Consiliului Superior al Magistraturii revocarea lui Lucian Netejoru, șeful Inspecției Judiciare, susținând că excluderea ei din magistratură ar avea legătură cu dosarul lui Dan Voiculescu. Solicitarea magistratului se va discuta în plenul CSM de joi.

„Am făcut o sesizare pentru afirmațiile domnului Voiculescu la ieșirea din penitenciar. A spus că a fost condamnat nevinovat și că nu există prejudiciu. Am cerut apărarea independenței sistemului judiciar. Inspectia a respins cererea de apărare a sistemului judiciar, a spus că excluderea mea din magistratură creează o aparență de imparțialitate în ceea ce mă privește și că va câștiga domnul Voiculescu la CEDO. În acest sens, am cerut și revocarea domnului inspector, deoarece eu am fost dată afară din magistratură pentru că am predat în afara învățământului universitar. E un raport al Inspecției Judiciare”, a declarat Camelia Bogdan pentru MEDIAFAX.

Și la instanță, acolo unde se judecă procesul în care judecătorul contestă excluderea sa din magistratură, Camelia Bogdan, unul dintre cei doi magistrați care l-au condamnat pe Dan Voiculescu la 10 ani de închisoare, a susținut că prin excluderea sa „s-a urmărit strângerea de dovezi de către Inspecția Judiciară (IJ)” pentru ca omul de afaceri „să câștige la CEDO”.

Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a decis, în 8 februarie, excluderea din magistratură a Cameliei Bogdan, unul dintre cei doi judecători care a decis condamnarea lui Dan Voiculescu în dosarul ICA.

Decizia Secției pentru judecători a fost luată ca urmare a unor acțiuni introduse pe rolul Inspecției Judiciare. Juriștii au stabilit că magistratul a săvârșit o abatere disciplinară în condițiile în care Camelia Bogdan a ar fi mers într-un sejur, în cadrul căruia ar fi predat funcționarilor din Ministerul Agriculturii, în perioada în care avea spre soluționare dosarul ICA, în care Ministerul Agriculturii era parte civilă. Cauza a ajuns la Secția pentru judecători a CSM în materie disciplinară, magistrații luând hotărârea ca judecătoarea să fie exclusă din magistratură. Ulterior, Bogdan a contestat la instanță decizia, procesul fiind în desfășurare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani