Prima pagină » Știri externe » Liderul Hamas cere „lumii islamice să organizeze în fiecare vineri o zi a furiei și a revoltei”, după decizia lui Donald Trump cu privire la Ierusalim

Liderul Hamas cere „lumii islamice să organizeze în fiecare vineri o zi a furiei și a revoltei”, după decizia lui Donald Trump cu privire la Ierusalim

Liderul Hamas cere „lumii islamice să organizeze în fiecare vineri o zi a furiei și a revoltei
Detalii pe Gândul.

„Cerem lumii islamice să organizeze în fiecare vineri o zi a furiei și a revoltei, în fiecare capitală și oraș, până vom dărâma decizia lui Trump. Le cerem bisericilor, Papei și fraților noștri creștini să dedice rugăciunile de duminică Ierusalimului”, a declarat Ismail Haniya.

Liderul Hamas a vorbit în fața a mii de susținători din Fâșia Gaza, adunați pentru a sărbători aniversarea de 30 de ani de la înființarea organizației. În cadrul evenimentului au fost prezenți reprezentanți înalți ai Hamas, cât și politicieni din alte formațiuni politice și militare, inclusiv membrii rivali din Fatah (Mișcarea Națională pentru Eliberarea Palestinei).

Cele două formațiuni, Hamas și Fatah, au semnat în luna octombrie o înțelege de reconciliere politică în urma căreia Hamas trebuia să cedeze controlul asupra regiunii Fâșia Gaza, însă înțelegerea a eșuat.

Hamas este considerată o organizație teroristă de către Statele Unite ale Americii și Israel.

Încă de la anunțul controversat al președintelul Donald Trump, cel puțin 12 rachete au fost lansate din Fâșia Gaza către Israel.

Proteste au fost organizate în multe teritorii deținute de către palestinieni, dar și în câteva state din zona arabă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție, șoferi! Din 25 august, rămâi fără permis dacă nu plătești amenzile de circulație
Digi24
Ieșirea din Schengen, renunțarea la euro și închiderea granițelor. Promisiunile liderei extremiștilor din Germania, Alice Weidel
Cancan.ro
TOP 47 | Clasamentul pensiilor, în funcție de județ. În ce oraș sunt cei mai bogați pensionari din România în 2026
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Profesorul de istorie urmărit de 1,4 milioane de oameni explică de ce războiul SUA-Iran continuă: „Iranul nu trebuie să câștige”
Mediafax
Topul scumpirilor la pompă după criza din Iran. România, pe un loc neașteptat
Click
Cine este artista care a venit la aniversarea Andrei cu elicopterul
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Seceta continuă! Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Pe ce dată vin ploile în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Astronomii au descoperit un „mega-Pământ” de 23 de ori mai greu decât planeta noastră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit un secret, vechi de 3,7 miliarde de ani, al vieții timpurii