Prima pagină » Știri » Un nou caz de agresiune în școală. Un bărbat din Timiș, reținut, pentru că a bătut un elev într-o sală de clasă

Un nou caz de agresiune în școală. Un bărbat din Timiș, reținut, pentru că a bătut un elev într-o sală de clasă

Un nou caz de agresiune în școală. Un bărbat din Timiș, reținut, pentru că a bătut un elev într-o sală de clasă
Detalii în articol

Potrivit unui comunicat de presă transmis, vineri seara, de Inspectoratul Județean de Poliție Timiș, bărbatul în vârstă de 43 de ani a fost reținut de polițiștii Secției 4 Rurale Peciu Nou, fiind bănuit că ar fi agresat un minor în incinta unei școli.

„La data de 2 februarie, polițiștii Secției 4 Rurale Peciu Nou au depistat un bărbat, de 43 de ani, bănuit că ar fi agresat fizic la data de 29 ianuarie un minor în incinta unei școli gimnaziale de pe raza localității Sînmihaiu Român. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe, bănuitul fiind reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș. Polițiștii continuă cercetările în vederea documentării întregii activități infracționale a bărbatului”, arată IPJ Timiș.

Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Timiș, la începutul acestei săptămâni, un elev de 14 ani a fost bătut de tatăl unui coleg în sala de clasă, în timpul unei ore, profesorul fiind plecat în cancelarie cu catalogul. Părintele a fost chemat de fiul său, care a avut un conflict cu elevul agresat.

„Incidentul s-a petrecut luni, la ora 11.20, când tatăl unui elev a intrat în școală, având în vedere că nu există pază și elevi de serviciu. Părintele a profitat că profesorul de Educație Tehnologică a fost ieșit din clasă, se presupune că a mers până în cancelarie cu catalogul, iar pentru acest aspect, unitatea de învățământ a constituit o comisie de cercetare disciplinară prealabilă, pe motiv că nu se afla în acel moment în clasă. Acest fapt a înlesnit, într-un fel, pătrunderea părintelui în clasă, iar agresarea fizică a copilului s-a produs în momentul în care colegul nostru ar fi trebuit să fie în clasă. Tatăl i-a aplicat trei lovituri cu pumnul în zona capului, copilul se afla în bancă. După ce l-a agresat, părintele a părăsit sala, după care a ajuns și profesorul în clasă. Directorul școlii a chemat poliția. Copilul prezintă o echimoză în zona feței de la loviturile aplicate”, a afirmat Aura Danielescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Diana Buzoianu: Șeful de la ESZ m-a amenințat cu sindicatele dacă mă ating de el, spune că e un om periculos și are susținere politică
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un cosmonaut rus, eliminat dintr-o misiune care trebuia să ajungă la Stația Spațială Internațională. Ce s-a întâmplat?