Prima pagină » Știri » Lapoviță și ninsoare, polei și vreme deosebit de rece în toată țara, până marți seara

Lapoviță și ninsoare, polei și vreme deosebit de rece în toată țara, până marți seara

Lapoviță și ninsoare, polei și vreme deosebit de rece în toată țara, până marți seara
Luni dimineață a intrat în vigoare informarea meteo de lapoviță și ninsoare, polei și vreme deosebit de rece în toată țara, în vigoare până marți seara. Județul Caraș-Severin se află sub cod galben de vânt puternic.

Meteorologii spun că temporar vor fi precipitații, mai ales sub formă lapoviță și ninsoare, în extindere treptată dinspre sud-vest. În jumătatea de sud a țării și la munte acestea vor fi în general moderate cantitativ. Se va semnala polei sau ghețus, în special în sudul teritoriului, iar vântul va avea unele intensificări.

Vremea se va menține deosebit de rece, mai ales în regiunile extracarpatice.

În plus, până la ora 11.00, județul Caraș-Severin se află sub cod galben de vânt puternic. Intensificările vântului vor depăși la rafală 55 – 60 km/h 

Când se încălzește

Meteorologii anunță, pentru această săptămână, vreme deosebit de rece, cu temperaturi mai scăzute decât cele normale, iar în mare parte din țară se vor înregistra precipitații. Spre finalul lunii martie se întrevede o încălzire treptată, au precizat reprezentanții ANM, pentru MEDIAFAX.

„Vremea va fi deosebit de rece, vor fi temperaturi mult mai coborâte față de ce ar fi normal în ultima parte a lunii martie. Vor fi temperaturi care ziua nu vor trece de -4, -5 grade în Moldova, 0 grade în partea de sudul țării, iar în București vor fi în jur de 0 grade. Vor fi temperaturi negative noaptea, -4 și -6 grade și temperaturi spre limita gerului sau chiar sub -10 grade în nordul, centrul, nord-estul țării în special în nordul Moldovei. Așteptăm precipitații care o să continue săptămâna viitoare, ce vin dinspre bazinul Mării Mediterane. Acolo se vor forma depresiuni atmosferice ce vor veni înspre Peninsula Balcanică, Marea Neagră. Ca urmare, în mare parte din țară, dar mai ales în jumătatea de sud, vor fi intervale cu precipitații, primele vor începe chiar de mâine și vor ține până marți seara. Ulterior, așteptăm alte precipitații la mijlocul săptămânii, spre ziua de joi. În condițiile în care temperaturile vor fi coborâte, probabil că și în partea sudică vor fi ninsori”, a precizat, pentru MEDIAFAX, meteorogolul de serviciu al Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), Mihai Huștiu.

Sursa citată a mai explicat că vom avea zăpadă și polei în următoarele zile.

„Dacă până acum zăpada s-a așternut în Moldova, unde în această dimineață aveam și 25 de centrimetri de zăpadă la stația meteo Rădăuți, în noaptea de luni spre marți, dar și marți și spre mijlocul săptămânii, un strat de zăpadă este prognozat să se depună și în partea sudică a țării, inclusiv în București. Este de menționat și poleiul, mai ales începând din această după-amiază, dar și de mâine. Sunt temperaturi în jur de 0 grade, sunt precipitații mixte, ceea ce înseamnă de fapt producere de polei în anumite zone, dar mai ales în partea sudică, sud-vestică. Asta ar fi pentru săptămâna viitoare, chiar înspre 25 martie urmând ca vremea să se mai încălească, iar la final de lună să ne apropiem treptat de normalul perioadei. Pentru final de lună, ar însemna temperaturi ziua cam între 8 și 15 grade, deci după 25 martie se întrevede o încălzire treptată a vremii”, a mai explicat meteorologul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
România a fost pe primul loc în Uniunea Europeană la producția de floarea-soarelui în 2025